alexa

banner912

banner766

Demiryol İş Başkanı Uysal'dan 1 Mayıs mesajı

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Uysal, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Maalesef ki sorunlarla dolu çalışma hayatımızda, yılda bir kere emekçiler meydanlarda dile getirmekte olduğudertlerini, sıkıntılarını konuşmak emekçilerin ve geçmişte bedel ödeyenleri anma imkânımız da kalmamıştır. Her konuda olduğu gibi bu dönemde de pandemi ve beraberinde getirdiği krizin maddi ve manevi faturasını biz emekçi dar gelirlere ödettirilmek zorunda bırakılmıştır" dedi.

Güncel 01.05.2021, 15:31 ABONE OL: google news
Demiryol İş Başkanı Uysal'dan 1 Mayıs mesajı

Uysal, Her gün yayınlanan kanun ve karar namelere rağmen işveren ve işveren vekillerince, çalışanların üzerindeki baskı yıldırma politikaları artarak devam etmekte, zorunlu ücretsiz izin, kısa çalışma izni, olmadı 25/II den iş akitleri fesih edilmektedir. Demokratik bir memlekete bu kadar saçma, mantıksız ve ucu açık kanun olamaz. Çalışanı onuru ve gururu ile bu kadar kolay oynanmaz. İnsanların aile düzenini muaf eden bu yüz yılın asrına yakışmayacak kanun ile iş kazasında dolayı insanlar işten kolaylıkla atılmaktadır. Kurumların, kamu kurumları da dâhil olmak üzere taşeron işçilik, kiralık işçilik, kayıtsız ve örgütsüz çalışma hadsafaya ulaştırmıştır. İş kazaları zirve yapmış iş yerlerinde sakatlananlar had safhada olmasına rağmen bırakın önlem almayı Kanun ve yönetmelikler tanınamazlıktan gelinmekte, idarecilerin keyfi uygulamaları çalışanları canından bezdirmiş durumdadır. Çalışma bakanlığının denetimi durma noktasına gelmiştir. Yapılan nadir denetimlerde çalışan işçi ile görüşme gereği dahi duyulmadan işveren lehine raporlar düzenlenerek mahkemelere açılan iş davaları üç aydasonuçlanması gerekirken üç yıldan önce sonuçlanmamaktadır. Çalışanların umut ve güvenleri tükenmiş durumdadır. Pandemi’nin getirdiği ekonomik ve sağlık sıkıntılarının yanında. Kurumların özeleştirme, serbestleştirme gibi net bilgi verilmeden Yapılandırma çalışmaları herkesin kafasını karıştırmakta iş huzuru kaybedilmiş noktadır. Yapılandırma denilen hazırlanacak kanunda; Sayıştay denetiminden muaf olma, gelir ve kurumlar vergisinden muaf olma, devlet ihale yasasından muaf olma, harcırah yasasından muaf olma gibi yüksek yetkilerle TCDD’nin mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazların satışına TCDD Yönetim Kuruluna verilerek ne yapılmak isteniyor" dedi. 

ÖZELLEŞTİRME İDARESİNE DEVREDİLEN KURUMLARIN BAŞINA GELENLER NELERDİR?

Uysal, "Çok fazla uzun uzun yazmak gerekir ancak kurumlar vergisi hariç bunların hepsi TCDD de bu çalışmalar devam etmekte olduğunu biliyoruz. Kurum Özelleştirme İdaresine devredilmeden onun yapacağı işlemler kanunla sağlanmış olacak.Temennimiz gayretimiz mücadelemiz bir asırdan fazla geçmiş den gelen emaneti gelecek nesillere devredebilmektir. Bu tesislere çağın gereği planlamalar ile yeni modellerin, tezgâhlar kazandırılarak katma değeri yüksek teknolojik üretimler yapmak olmalıdır. Her türlü çekilen ve çeken raylı sistemler araçlarını üretmek ve kullanmak olmalıdır. 2021 Türkiye sinde demokratik kurumların işlediği. Şeffaf bir yönetim şekli adaletin hassas çalıştığı umut, güven, barış ve sevgi dolu huzurlu yaşamak temennisiyle. En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. Emek,sermayeye öncüdür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğin meyvesidir ve emek olmadan sermaye olamaz" dedi

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@