alexa

banner910

banner766

Duayen eğitimcilerden 'milli mücadele' konferansı

Eskişehir'in tanınmış eğitimcileri İlyas Küçükcan ve Muharrem Kubat, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Milli Mücadele ve Atatürk” konulu konferans verdi.

Güncel 27.05.2019, 12:02 ABONE OL: google news
Duayen eğitimcilerden 'milli mücadele' konferansı

Öğrencilerin yoğun ilgiyle izlediği konferansta Eğitimci-Yazar İlyas Küçükcan, ülkenin açlık, yokluk ve sıkıntılı günlerinde Atatürk’ün liderliğinde milli mücadelenin başlatıldığını belirterek 1950’de atandığı köyde milli bayramlarda İstiklal Savaşına katılan insanların ağladığını gördüğünü ve neden ağladıklarını sorduğunda “Bugünlere nasıl gelindiğini bilseniz sizde elbette ağlardınız”dediklerini anlattı. “Bu toprakları vatan haline getirenlere borcumuz var.Cumhuriyeti kuranların sayesindeözgürce yurdumuzda yaşıyoruz, kendi tarihimizi okuyor, kendi kültürümüzü ve geleneklerimizi sürdürüyoruz.” Dedi. Milli mücadelenin ulusal bilinçlenme, ulusal örgütlenme, ulusal birlik, ulusal egemenlik ve ulusal kurtuluş aşamalarından oluştuğunu belirterek bu aşamaları ve Cumhuriyetin kazanımlarını anlattı.

Konferansta konuşan Eğitimci- Şair Muharrem Kubat ise Cumhuriyet idaresi ile ülkenin nereden nereye geldiğini istatistiki bilgilerle anlattı. Son Osmanlı Şehzadesi Osman Ertuğrul’un “Atatürk olmasaydı ne Türkiye, ne Cumhuriyet ne de biz olurduk” dediğini söyledi. 1981 yılında Atatürk için yazdığı "Gider Atam Çağlar Boyu” şiirini okudu.

Yoğun ilgiyle izlenen konferansta konuk eğitimciler, öğrencilerin merak ettikleri birçok konudaki soruları cevapladılar. Okul Müdürü Dr. S.Sırrı Kabadayı hayatlarını eğitime adamış iki eğitimciyi okullarında böyle bir konferans ile konuk etmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek kendilerine çiçek takdim etti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:26
Öğle 13:16
İkindi 16:23
Akşam 18:55
Yatsı 20:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@