alexa

banner766

ESKİ yetkililerinden 'Ağapınar' ile ilgili önemli açıklama

Yerel gazetelerde Odunpazarı ilçesine bağlı Ağapınar Mahallesi’nde mahalle dışında yaşayan vatandaşların suya ulaşamaması ile ilgili yer alan haberler ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) bir açıklama yaptı.

Güncel 28.01.2021, 14:39 ABONE OL: google news
ESKİ yetkililerinden 'Ağapınar' ile ilgili önemli açıklama

Konuyla ilgili yapılan açıklamada ESKİ yetkilileri, ESKİ yönetmelikleri çerçevesinde belediye mücavir alanına girmeyen bölgelere abonelerin haklarının korunması amacıyla hizmet götürülmediğini ifade ettiler.

Yetkililer “ESKİ olarak abonelerimizin sağlıklı suya ulaşmaları ve sorunsuz bir alt yapı için özveriyle çalışıyoruz. 27 Ocak 2021 tarihinde yerel gazetelerimizde çıkan Ağapınar Mahallesi’ndeki mağduriyet için kamuoyunu bilgilendirme gerekliliği doğmuştur. Haberde Alpu’ya bağlı olarak ifade edilen ancak Odunpazarı İlçemizin Mahallesi olan Ağapınar Mahallesi’nde abonelerimize su temini konusunda bir sorun yaşanmamaktadır. Yaz aylarında artan kırsal nüfus ve bahçe sulamaları nedeniyle çeşitli kısıtlı dönemlerde yaşanan sorunlar da ekiplerimizin müdahaleleri ile çözülmektedir. Ancak ESKİ olarak hizmet sağlanabilmesi için abonelik şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. 3194 Sayılı İmar Kanununun 31.maddesi '‘İnşaatın bitme günü ,kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamazlar. Ancak kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir.”hükmüne haizdir. 6/6/2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan  yürürlüğe giren 3194 imar kanunun   geçici 16 maddesi ile Kayıt Belgesi yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir. Haberde geçen söz konusu adrese başvuru esnasında  Odunpazarı Belediyesi’nden  aldığı  ilgi  yazısında Ağapınar Mahallesi 708 parsel 1/1000 ölçekli uygulama imar planları  dışında, köy dışında kaldığı belirtilmekte ve tapusunda tarla olarak gözükmektedir. Bu abonelik şartlarından biri de bahse konu olan ve hizmet talep eden bölgenin belediye mücavir alanı içerisinde yer almasıdır. Ağapınar Mahallemizde mahalle dışında kalan bu bölge belediye mücavir alanında yer almadığından, vatandaşlarımız ESKİ’den herhangi bir hizmet alamamaktadırlar. Bölgede yaşayan diğer abonelerimizin de haklarını korumak amacıyla, bu vatandaşlarımızın abonelik şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. ESKİ olarak mücavir alanımız dışından gelen hizmet taleplerinde vatandaşlarımıza yapmaları gereken işlemler bildirilmekte olup, hizmet talep edilen bölgenin mücavir alan sınırlarına dahil edilmesi için bu bölgede ikamet eden vatandaşlarımızın öncelikle ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir” diyerek mücavir alana dahil olduktan sonra vatandaşların Abone İşleri Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunabileceklerini ifade ettiler.

Yorumlar (0)
banner914
11
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@