alexa

banner910

banner766

Eskişehir'de engelli bireylerin istihdamı için büyük adım

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın örnek projelerinden biri olan Engelliler Montaj Atölyesi faaliyetlerine devam ediyor. Engelli bireylerin 2014 yılından bu yana atölyede montajını yaptığı de monte parça sayısı, 3 milyon 951 bin 47’ye ulaştı. Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi İşbirliği Protokolü ile de engelli bireylerin istihdamına katkı sağlayacak büyük bir adım atıldı.

Güncel 11.05.2019, 14:34 09.01.2020, 02:10 ABONE OL: google news
Eskişehir'de engelli bireylerin istihdamı için büyük adım

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın örnek projelerinden biri olan Engelliler Montaj Atölyesi de başarı ivmesi ile üretimini artırmaya devam ediyor. Atölyede çalışmaya başlayan bireyler; istihdam edilmeye, üretmeye ve imkan verildiğinde ne kadar başarılı olabileceklerini ispatlamayı sürdürüyor. 2014 yılında faaliyete başlayan atölyede montajı yapılan parça sayısı, 2019 Nisan ayı itibari ile 3 milyon 951 bin 47’ye ulaştı.

Açıldığı günden bu yana Eskişehir’de zihinsel yetersizliği bulunan bireyler ve aileleri için bir umut olurken, bireylerin gösterdiği gelişim ve başarı ile de dikkat çekmeyi sürdürüyor. Bireyler merkezde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalardan gelen de monte parçaları birleştirerek hem fiziksel becerilerini geliştiriyor hem de sosyal yaşama dahil oluyor. Sürdürülen çalışmalarda fabrikalardan gelen ayarlı ayak, alt menteşe, köşe koruyucu, menteşe, germe kapak, hazne kapağı, kapı stoperi, su filtresi, ses yalıtım yapıştırma malzemesi gibi ürünlerin montajı gerçekleştiriliyor. 7 firma da Engelliler Montaj Atölyesi’nin sürekli olarak çalıştığı üretim tesisleri arasında yer alıyor.
Engelliler Koordinasyon Merkezi’ne kayıt olarak gerekli eğitimleri tamamlamalarının ardından Montaj Atölyesi’ne katılan bireyler, burada sertifikalarını almalarının ardından eğitmenler gözetiminde çalışmaya başlıyor. Bireyler, 2014 yılından bu yana montajı yapılan de monte parça sayısını 2019 Nisan ayı itibari ile 3 milyon 951 bin 47’ye ulaştırmış oldu.

ÖĞRENDİKTEN SONRA İSTİHDAM EDİLİYORLAR: Bünyesindeki birey sayısı 45’e ulaşan Tepebaşı Belediyesi Engelliler Montaj Atölyesi’nde, fizyoterapi merkezinden ve hobi atölyesinden de faydalanılıyor. Ayrıca bireyler, uzmanların gözetiminde spor aletlerini kullanarak spor da yapıyor. Spor başta olmak üzere birçok eğitim ve etkinliğe katılan bireyler, çalışma hayatına atılarak fabrikalarda istihdam edilme imkanı da buluyor. Bu kapsamda toplam 9 birey çeşitli fabrikalarda işbaşı yapmanın mutluluğunu yaşadı. Çalıştıkları için büyük mutluluk yaşadığını ifade eden gençler de Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a teşekkürlerini iletiyor.

ENGELLİ BİREYLERİN İSTİHDAMI İÇİN BÜYÜK ADIM: Tepebaşı Belediyesi ile Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) arasında imzalanan Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi İşbirliği Protokolü ile engelli bireylerin istihdamına katkı sağlayacak büyük bir adım atıldı. İmzalanan protokol ile Tepebaşı Belediyesi Engelliler Montaj Atölyesi’nin bir benzeri de Organize Sanayi Bölgesi’ne açılacak. 30 öğrenci kapasitesine sahip olacak atölye ile engelli bireylerin üretim hayatı içinde istihdamlarını sağlayacak çalışmaların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

ONLAR İLE GURUR DUYUYORUM: Proje hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, dezavantajlı gruplara ilişkin projelerin, toplumla bütünleştirici nitelikte olmasının önemine dikkat çekerek, “Montaj Atölyesi'nde, fabrikalardan gelen de monte parçaları birleştiren bireyler, bugüne kadar toplamda 3 milyon 951 bin 47 gibi bir rakama ulaştı. Bu çok büyük bir başarı. Onlarla gurur duyuyorum. Amacımız daha fazla çocuğumuzu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yerleştirebilmek. Çünkü çocuklarımız çalıştığı sürece aileleri mutlu oluyor, hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu biçimde sürdürebiliyor. Çocuklarımız da hem emeklerinin karşılığında para kazanıyor hem de başarılı olmanın hazzını yaşıyor. İşbaşı yaptıkları fabrikalarda diğer çalışan arkadaşlarımız da gençlerimiz ile iyi ilişkiler kuruyor, kaynaşıyor. Montaj Atölyesi’nde öğrendiklerini işyerlerinde uygulayarak emeklerini ortaya koyuyorlar. Buradaki alın teri, huzur o kadar kutsal ki… Projemize destek olan fabrikalarımızın yetkililerine, sanayicilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Gençlerimizin imkan verildiğinde büyük başarılar gösterebileceğine onlar da inanarak fırsat verdiler. Diliyorum ki istihdam ettiğimiz birey sayısı artarak devam edecek” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:26
Öğle 13:16
İkindi 16:23
Akşam 18:55
Yatsı 20:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@