alexa

banner912

banner766

Faik Alkan: Karanlık güçler ortaya çıkarılmalı

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Uğur Mumcu cinayeti ülkenin bilim insanlarını, aydınlarını, gazetecilerini, aydınlarını, sanatçılarını hedef alan bu cinayetler zincirinin en önemli halkalarından birisidir” dedi.

Güncel 24.01.2019, 15:13 24.01.2019, 20:13 ABONE OL: google news
Faik Alkan: Karanlık güçler ortaya çıkarılmalı

Alkan, “Tam 26 yıl önce Türkiye vahşice işlenen bir cinayetle gözünü açtı. Yaz güneşi koynunda zemheri ayazının yaşandığı karlı bir pazar günü hunharca işlenen cinayet, gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu aramızdan aldı. Aradan geçen 26 yıla rağmen Uğur Mumcu cinayetinin gerçek katilleri ve arkasındaki güçler hala bulunmadı. Türkiye’de hemen her dönem düşüncelerini özgürce ifade edenler, emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana tutum alanlar hedefte olmuştur. Ülkenin yetiştirdiği en değerli beyinler faili belli cinayetlerle aramızdan koparılmıştır. Uğur Mumcu cinayeti ülkenin bilim insanlarını, aydınlarını, gazetecilerini, aydınlarını, sanatçılarını hedef alan bu cinayetler zincirinin en önemli halkalarından birisidir” dedi. 

Alkan şöyle devam etti: Daha öncesinde ve sonrasında işlenen pek çok cinayette olduğu gibi Mumcu cinayeti de failleri, azmettiricileri apaçık ortada olmasına rağmen kozmik odalarda tozlanmaya bırakılmıştır. Tıpkı Abdi İpekçi, Musa Anter, Metin Göktepe, Bahriye Üçok, Hrant Dink cinayetleri başta olmak üzere pek çok cinayette olduğu gibi kimseyi ikna etmeyen bir soruşturma ve yargılama süreciyle örtbas edilme yolu izlenmiş, gerçek katillerin ortaya çıkarılması yönündeki talepler göz ardı edilmiştir. KESK olarak,  ülkemizde yaşanan toplumsal sorunların demokratik ve barışçıl zeminlerde çözümünün önün açılmasının anahtarının basın özgürlüğünün,  düşünce ve ifade hürriyetinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasından geçtiğinin altını tekrar çiziyor,  bu noktada hükümetin öncelikli görevinin Uğur Mumcu gibi birçok gazeteci-yazar aydınımızı katleden karanlık güçlerin ortaya çıkarılması olduğunu hatırlatıyoruz. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@