alexa

banner912

banner766

Frigya Vadileri için harekete geçildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip ve Gordion'dan başlayıp Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya'ya kadar uzanan Frigya Vadileri'nin yeni bir turizm destinasyonu olarak uluslararası alanda tanıtımı için harekete geçti.

Güncel 28.07.2018, 19:01 30.07.2018, 13:06 ABONE OL: google news
Frigya Vadileri için harekete geçildi
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Frigya Vadileri'nin yeni bir turizm destinasyonu olarak uluslararası alanda tanıtımı için harekete geçti. Tanıtma Genel Müdürlüğü öncülüğünde Türkiye'nin dört bir yanındaki tarihi ve doğal güzelliklerin yurt içi ve yurt dışında tanıtımına yönelik yürütülen çalışmalara bir yenisi eklendi.
  • Bu kapsamda UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihe sahip ve Anadolu'nun en eski misafirlerinden sayılan Friglere ev sahipliği yapmış Frigya Vadileri'nin yeni bir turizm destinasyonu olarak uluslararası alanda tanıtımı gerçekleştirilecek.
  • Ankara Gordion'dan başlayarak Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar illerine kadar uzanan 506 kilometrelik bir alanda bulunan Frigya Vadileri'nde bir süredir yürütülen çevre düzenleme çalışmaları sonrasında, keşfedilmeyi bekleyen bölgenin ilgili tüm paydaşların desteğiyle yürütülecek tanıtım çalışmaları ile Türkiye'nin yeni turizm markası olması hedefleniyor.
  • Tarihi bölgenin bilinirliğini, buraya gelen yerli ve yabancı turist sayısını artırmak amacıyla yürütülecek tanıtım çalışmalarının ilki Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) iş birliğinde başlatıldı.
  • Bu kapsamda İsviçre, İtalya, Polonya, Almanya ve Çin'den 24 Temmuz'da gelen yabancı basın mensupları ile sosyal medya fenomenleri dört gün süresince Frigya Vadileri'nde ağırlanacak.
  • Ağırlama programı çerçevesinde Frigya Krallığı'nın başkenti Gordion, Frig kültürünün en önemli özelliklerinden yapay mezarları olan "Tümülüsler", ünlü Kral Midas'ın mezarı, "Yazılıkaya Midas Anıtı", Friglere ait Anadolu'da en eski ahşap işçiliği örnekleri ile birlikte Frigya Vadileri'nin eşsiz doğal güzellikleri yabancı konuklara tanıtılacak.
  • Konuklar böylelikle uluslararası düzeyde bilinen pek çok efsaneye sahip Frigya tarihine yerinde tanıklık etme imkanını yakalayacak. Frig'lerden kalma kaya yerleşimleri, kaya anıtları, mezar odaları, kiliseleri, peri bacaları ve diğer doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en güzel vadilerinden biri olarak ön plana çıkan Frigya Vadileri, "ikinci Kapadokya" olarak da adlandırılıyor.
  • Kütahya'daki Yenice Çiftliği, Afyonkarahisar Seydiler ve Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan Frig'lerin siyasi başkenti Gordion (Yassıhöyük) olmak üzere üç noktadan ulaşılabilen yol, Frig'lerin dini merkezi (Midas) Eskişehir'in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünde birleşiyor.
  • Frig Vadileri'nde, antik yollar esas alınarak oluşturulan uluslararası standartlarda işaretlenmiş 506 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet yolu (Frig Yolu) yer alıyor.
Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@