alexa

banner912

banner766

Gazeteci Hakkı Sağlam'a çirkin saldırı

Eskişehir'de yayımlanan Sakarya Gazetesi Yazıişleri Müdürü Hakkı Sağlam, dün sabah işe giderken saldırıya uğradı.

Güncel 15.11.2019, 10:11 16.11.2019, 17:24 ABONE OL: google news
Gazeteci Hakkı Sağlam'a çirkin saldırı

Olay dün sabah saat 09.10 sularında Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi’nde meydana geldi. Bir kafenin önünde pusu kurmuş bir kişi Hakkı Sağlam’a sol tarafından dirsek ve yumrukla saldırdı. Spor giyimli ve yüzünü gizlemek için şapka ve kapşon takan saldırgan daha sonra kaçtı. Çevredeki kameralar tarafından eşkali belirlenen saldırgan aranıyor. Eskişehir Emniyeti olayı çok yönlü araştırıyor. Olay sonrası Sağlam "Anlaşılan tekerine çomak soktuğumuz birileri gözdağı vermek istemiş. Bu saldırı şahsıma değil, basın özgürlüğüne ve gazeteciliğe yapılmıştır” dedi.

ÇGD'den saldırıya kınama

Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından, Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakkı Sağlam’a iş yerine gittiği esnada yapılan saldırı olayı kınandı. Yazı İşleri Müdürü Hakkı Sağlam’ı ziyaret eden Yönetim Kurulu adına basın açıklamasını Şube Başkanı Can Hacıoğlu yaptı.

“OLAYIN ARKASI AYDINLATILMALI”: Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak geçmiş olsun ziyaretinde bulunduklarını ifade eden Hacıoğlu, “Bugün itibariyle Türkiye’de 2000 tane ki gazete bine indi. Bu sayının 600’e ineceği de tartışılıyor. Basın sektörü daralıyor. İşsizlik oranı bütün sektörler içerisinde en yüksek seviyeye çıktı. Bu şartlar da geriye kalan gazeteciler iyi gazetecilik yapmaya çalışıyor. Gazetecilik bir kamu görevidir aynı zamanda” dedi. Gazetecinin kamuyu aydınlatmanın birinci görevi olduğunu vurgulayan Hacıoğlu, “Gazeteci bunları yaparken de zaman zaman saldırıya uğruyor. Hakkı Sağlam’a da geçmiş olsun diliyoruz. Eskişehir polisinin bu saldırganlardan birini yakaladığını haber aldık. Yakalamakla yetinmeyerek olayların arkasında ne olduğunu ortaya çıkaracağına inanıyoruz.  Sağlam’ın arkasında Eskişehir basını ve gazeteciler vardır” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLİĞE YAPILAN BİR SALDIRI”: Ziyaret için ÇGD yönetimine ve Hacıoğlu’na teşekkür ederek sözlerine başlayan Sağlam, “Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu ciddi bir olay. Bu benim şahsıma ve Hakkı Sağlam’a yapılan bir saldırı değildir. Basın özgürlüğüne ve gazeteciliğe yapılmış bir saldırıdır. Birilerinin işlerine çomak soktuk ki onlar da bir tetikçi göndermişler. Akılları sıra gözdağı vermeye çalışıyorlar. Boşuna uğraşıyorlar. 32 yıllık meslek hayatımızda bu tür çakalla çok karşılaştık. Allahtan başka da kimseden korkmadık. Bundan sonra da böyle devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TSYD, Sağlam'a yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Spor Yazarları Derneği Eskişehir Şubesi (TSYD) Yönetim Kurulu, Sakarya Gazetesi Yazı İşleri  Müdürü Hakkı Sağlam’a yapılan saldırıyı kınadı.

TSYD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu tarafından açıklama şöyle: “Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Hakkı Sağlam, işyerinin önünde kimliği belirsiz kişi tarafından saldırıya uğradı. Bu saldırıyı gerçekleştiren kişiyi var ise azmettirenleri şiddetle kınıyoruz. Son dönemlerde gazetecilere ve gazetelere saldırılar yoğunlaşmaktadır. Belli çevrelerin gazeteleri ve gazetecileri hedef gösteren tutumları sonucu saldırganlar cesaret almakta, gazeteciler saldırganların hedefi olmaktadır. Basın ve ifade hürriyeti toplumsal gelişmenin olmazsa olmazlarındandır. Basın ve ifade hürriyetinin olmadığı bir toplumda demokrasiden söz edilemez.  Gazetelerin ve gazetecilerin hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlamak mümkün değildir. Basına yönelik saldırılar doğrudan halkın haber alma ve hakikatleri öğrenme hakkına yönelik saldırılardır. Basın ve ifade hürriyetinden nasibini almamış olan siyasilerin gazeteleri ve gazetecileri sürekli hedef göstermeleri bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadır. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Eskişehir Şubesi olarak gazeteci arkadaşımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyor, ailesine ve Sakarya Gazetesi çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.”

EGC'den ziyaret ve açıklama

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakkı Sağlam’a önceki sabah yapılan saldırı Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından kınandı. Açıklamada, “Yazdığı bir yazıdan dolayı arkadaşımızın saldırıya uğraması son derece çirkin ve basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Saldırganın hemen yakalanması sevindiricidir, ancak onu bu saldırıya azmettirenlerin de ortaya çıkarılması gerekir. Emniyet Müdürlüğümüzün bu konuda titiz bir çalışma içersinde olduğunu biliyor, azmettirenlerin de en kısa sürede ortaya çıkarılarak gereken cezayı alacaklarına inanıyoruz. Arkadaşımız Hakkı Sağlam’a ve basın camiasına geçmiş olsun diliyoruz” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:47
Öğle 13:09
İkindi 17:03
Akşam 20:22
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@