alexa

banner912

banner766

Hacıoğlu: Basın kuruluşları yok olmanın eşiğinde

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu sansürün kaldırılışının 113'üncü yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. ÇGD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu sansürün kaldırılışının 113'nci yıldönümünde Türkiye’de Anadolu basın kuruluşlarının yok olmanın eşiğinde geldiğini söyledi.

Güncel 23.07.2021, 13:44 24.07.2021, 16:58 ABONE OL: google news
Hacıoğlu: Basın kuruluşları yok olmanın eşiğinde

Küresel salgın başlamadan önce iki yıl içinde Türkiye’de 5 binden fazla gazetecinin Türkiye genelindeki görsel ve yazılı basında işsiz kaldığını ifade eden ÇGD Şube Başkanı Can Hacıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“100 yıl önce hâkim olan kaba sansür yöntemleri, son yılların aşırı ticarileşen, tekelleşen ve sendikasızlaştırılırken RTÜK'leştirilen medya ortamında yerlerini daha ince sansür yöntemlerine bırakmıştır. Küresel Salgının başladığı yaklaşık 1.5 yıldan bu yana Anadolu’da 2000’lerde olan gazete ve televizyon sayısı 900’lere kadar düşmüştür. Gerekli tedbirler alınmazsa bu sayı hızla düşmeye gazeteciler işsiz kalmaya devam edeceklerdir. Küresel Salgının döneminde Basın İlan Kurumu aracılığı ile gazetelere ciddi destekler yapıldı. Ancak, son çıkan tasarruf tedbirleri ile desteklerin azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, İŞKUR desteklerinde kalkması iş kolunda işsizliğin artmasına, işten çıkarmalara neden olacaktır. Bugün ÇGD olarak, aşırı ticarileşme ve tekelleşmeden kaynaklanan sansüre karşı direnen gazetecileri selamlarken, bu tablo karşısında 24 Temmuz’u ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlayamıyoruz. Atatürk’ün dediği gibi, “Basın özgürlüğünden doğan sorunların çözüm yolu yine basın özgürlüğüdür.” Sözüne güveniyoruz, savunuyoruz. Türk basını, Osmanlı döneminde verdiği mücadeleyle bundan 113 yıl önce elde özgürlüklerin gerisine gidilmesini kabul etmeyecektir. ÇGD olarak, Türkiye’de demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz yerleşmesi; ifade ve basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin kalkması; cezaevlerinde tek bir meslektaşımızın kalmaması için mücadeleyi sürdürme azminde olduğumuzu bir kez daha bildiririz.”

Yorumlar (1)
Yalovali 2 ay önce
SÖYLEMİNİZ FONLAMA BASIN AĞZI SİZİDE FONLAMADILARMI
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@