alexa

banner766

"Kamu kaynakları acil sorunlar için seferber edilmeli"

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, okullara aktarılmayan kaynakların vakıflara aktarıldığını ifade ederek, "Okulların yüz yüze eğitime açılması için gerekli önlemler alınmamışken, öğrenciler uzaktan öğretime erişimde ciddi sorunlar yaşarken, eğitim emekçileri toplumun geniş kesimleri gibi enflasyon ve ekonomik kriz altında ezilirken, işsiz öğretmenler atama beklerken MEB, vergilerimizle oluşan kamu kaynaklarını vakıflara, özel okullara aktarmayı sürdürmektedir" dedi

Güncel 06.02.2021, 13:43 07.02.2021, 11:41 ABONE OL: google news
"Kamu kaynakları acil sorunlar için seferber edilmeli"

Alkan, "Maarif Vakfı’na 1 milyar 231 milyon 98 bin TL aktarılması  MEB’in eğitime dair önceliklerini gözler önüne sermiştir. Aktarılan kaynak ile 1 milyon 641 bin tablet alınabilmektedir. MEB salgın sürecinde bağışlarla birlikte çocuklarımıza sadece 500 bin tablet dağıtabilmiştir. Öncelik uzaktan eğitime katılamayan çocuklarımız olması gerekirken neden bu tür vakıflara kaynak aktarılmaktadır? MEB, 2 milyon öğrencimize ulaşamazken ve yaklaşık 5 milyon fazla öğrenci, uzaktan eğitime yeterli erişim sağlayıp etkin kullanamazken, bu kadar büyük bir kaynağın öncelik olarak Türkiye Maarif Vakfına aktarılması ne kadar doğrudur? Okulların yüz yüze eğitime açılması için gerekli önlemler alınmamışken, öğrenciler uzaktan öğretime erişimde ciddi sorunlar yaşarken, eğitim emekçileri toplumun geniş kesimleri gibi enflasyon ve ekonomik kriz altında ezilirken, işsiz öğretmenler atama beklerken MEB, vergilerimizle oluşan kamu kaynaklarını vakıflara, özel okullara aktarmayı sürdürmektedir" dedi.

"Kamu kaynaklarını rahatca harcıyorlar"

Alkan, "Her talebimize kaynak yok diye yanıt üretenler, özel eğitim söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını rahatca harcayabilmektedir. Eğitim Sen olarak, bu politikanın bilinçli bir tercihe dayandığını özellikle belirtmek istiyoruz. Hasta garantili hastaneler, geçiş garantili köprüler, uçuş garantili havaalanları, öğrenci başına binlerce liralık teşvikli özel okullar ve vakıflara aktarılan kaynaklar bu tercihin somut sonuçlarıdır. Ancak diğer tarafta eğitim hakkını kullanamayan ya da eğitime erişemeyen öğrenciler olduğu, atama bekleyen öğretmenlerin adeta işsizlikle terbiye edilmek istendiği unutulmamalıdır. Eğitim ve bilim emekçileri olarak bizler ısrarla kamu kaynaklarının acil çözüm bekleyen sorunlarımız için seferber edilmesini istiyor, bu ve benzeri her adımı yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:53
Yatsı 20:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@