alexa

banner912

banner766

Karacahisar Kalesi, Türk tarihine ışık tutacak

Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ile birlikte, 5 yıl aradan sonra kazı çalışmalarına yeniden başlanan Karacahisar Kalesi’nde inceleme yaptı.

Güncel 23.09.2019, 18:19 26.09.2019, 17:10 ABONE OL: google news
Karacahisar Kalesi, Türk tarihine ışık tutacak

1288 yılında Osman Gazi tarafından fethedilen ve 1299 yılında Osman Gazi adına sikke basılarak ilk hutbenin okutulduğu Karacahisar Kalesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Hasan Yılmazyaşar'ın koordinatörlüğünde 5 yıllık aradan sonra yeniden kazı çalışmalarına başlandı.

Kazı çalışmalarını yakından takip eden Vali Çakacak, kazı çalışmalarını sürdüren ekip üyelerinden bilgi aldı. 5 yıl aradan sonra yeniden başlayan arkeolojik kazı çalışmalarının önemine değinen Vali Çakacak, kazıda bulunacak malzelemelerin ve dökümanların geçmişe ışık tutacağını bildirdi. Tarihi kalede ilk olarak arkeolojik kazı çalışmalarının 1999 yılında başlandığını hatırlatan Vali Çakacak, bölgenin Osmanlı, Türk tarihinde önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Geçmişimizden gelen kültürel zenginliklerimize milletçe sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayan Vali Çakacak, başta Rektör Çomaklı olmak üzere çalışmaları hassas bir şekilde sürdüren kazı ekibine teşekkürlerini iletti.

Karacaşehir Mahallesi yakınlarında, 1010 metre yükseklikte bulunan ve Osmanlı’nın Bizanslılardan fethettiği ilk kale olarak bilinen Karacahisar Kalesi kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Rektör Çomaklı ise, Karacahisar Kalesi'nin devlet olmanın gereklerinden olan para basma ve hutbe okutmanın izlerini taşıdığını kaydetti.

Kazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Rektör Çomaklı, “Uzun yıllar burada belirli zamanlarda çeşitli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmış. Fakat bir ilerleme kaydedilememiş.  En son bu görevi arkadaşlarımız devraldılar. Kazının yeniden başlamasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un ve Valimiz Özdemir Çakacak'ın iradeleri söz konusudur. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak böyle bir tarihin günyüzüne çıkmasına ekibimizle destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:46
Öğle 13:00
İkindi 16:50
Akşam 20:04
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@