alexa

banner912

banner766

Köksal: Suistimale açık alanlara acilen düzenleme yapılmalı

Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, 'Aile Hekimliği Yeni Yönetmelik ve Bilinmeyenler' konulu basın açıklaması yaptı. Köksal aile hekimliklerinde gri alanlarla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek,"Sağlık-Sen olarak birincil basamak sağlık hizmetlerini yakinen takip ediyoruz, bir kısım taleplerimizin geçte olsa gerçekleştiğini gördüğümüzden ilgili arkadaşlara teşekkür ediyoruz, ancak gri alanların ve suiistimale açık alanlara acilen düzenleme yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Güncel 07.07.2021, 11:59 ABONE OL: google news
Köksal: Suistimale açık alanlara acilen düzenleme yapılmalı

Köksal, "Pandemiyle beraber gördük ki birinci/birincil basamak sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli ne kadar değerli olduğunu. Bilinen bir kavram olmakla beraber vatandaş nezdinde şu hastane şöyle iyi bu hekim böyle güzel hizmet veriyor. Esasında uygar devletlerin gelişmişlik düzeylerini de birincil basamak sağlık hizmetlerinden sağlanan veriler ile saptanmaktadır. Tamda burada devreye Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları devreye giriyor. Sağlıkta dönüşümle beraber birincil basamak sağlık hizmetlerinden devrim gibi değişiklikler yapıldı, sağlık ocağı sisteminden çıkıldı ve 2006 yılından bugüne kadar peyder pey her 4000 nüfusa 1 Aile Hekimliği Birimi ve Birim içerisinde 1 Aile Hekimi ve 1 Aile Sağlığı Çalışanı istihdam edildi" diye konuştu.

"Tüm dünya gibi bizlerde dijitalizmin içindeyiz"

Köksal, "Aile Hekimliği sistemine 2006 yılından günümüze bugünlere kadar getiren 2 müthiş mevzuat var. Aile hekimliği uygulama ve ödeme yönetmeliği. Geçen hafta iyisi ve kötüsü ile ödeme yönetmeliğinde kısmi değişikliklere gidildi. Öncelikle bizimde yıllardır dile getirdiğimiz Genel Merkezimiz tarafından gerçekleştirilen "Halk Sağlığı Günleri" sonuç bildirgelerinde geçen olumlu gelişmelerden bahsedelim. Tek birimlik Aile Hekimliği Birimlerimizin kesintisiz 7 gün izin hakkı 14 güne çıktı yetmez ama evet diyoruz. Yıllık 30 günlük izin hakkımız var ise bu rakam 30'a çıkarılmalı. Yeni açılan 0 nüfuslu Aile Hekimliği Birimlerine ücret iyileştirilmesi yapılarak Toplum Sağlığı Merkezinde çalışan emsali personel seviyesine çekildi. Güzel haberlerle beraber Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarımızın yeni düzenlemeyle bazı çekinceleri var bunların başında basın ve sosyal medyada açıklama yasağı hadi vermiş olduğumuz hizmetten ötürü 657 DMK' da devlet memurlarında da olan durum ile aynı düzenleme yapıldı kamu hizmeti hakkında amirlerinden izinsiz açıklama yapılmayacak. Sosyal medya nedir? Tüm dünya gibi bizlerde dijitalizmin içindeyiz. Anlam veremedik. Bir de aynı fiil tekerrürler halinde tekrarlanırsa komisyon maarifetiyle idarelere sözleşme fesih hakkı verilmiş. Hiçbir idarecimizi zan altında bırakmak istemeyiz ama kötü niyete açık bir karar alınmış. Sözün özü odur ki Sağlık-Sen olarak birincil basamak sağlık hizmetlerini yakinen takip ediyoruz, bir kısım taleplerimizin geçte olsa gerçekleştiğini gördüğümüzden ilgili arkadaşlara teşekkür ediyoruz, ancak gri alanların ve suiistimale açık alanlara acilen düzenleme yapılmasını talep ediyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@