alexa

banner933

banner934

banner935

banner941

banner942

banner943

banner912

banner936

banner937

banner938

banner939

banner940

banner944

banner766

KORKUTAN YANGININ NEDENİ BELLİ OLDU

Eskişehir'de Şirintepe Mahallesi'ndeki bir apartmanının girişinde hafta sonu meydana gelen yangında 7 kişi hastanelik olmuştu. Bir anda başlayan ve kısa sürede dumanı tüm binayı saran yangınla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olay yerinde incelemelerde bulundu.

Güncel 29.01.2019, 18:16 06.02.2019, 20:40 ABONE OL: google news
KORKUTAN YANGININ NEDENİ BELLİ OLDU

Eskişehir’de elektrik kaynaklı yangınlara bir yenisi daha eklendi. Şirintepe Mahallesi'ndeki bir apartmanda hafta sonu meydana gelen yangında elektrik panosunda yangın koruma rölesi olmasına rağmen üzücü olay engellenemedi. Yedi kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı olay ilgili Elektrik Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Soylu, Şube Teknik Personeli Çağrı Demir ve Elektrik Mühendisi Hayati Çetin tarafından olay yerinde inceleme yapıldı. Yapılan açıklamada yangının ana nedenin elektrik kaynaklı ark hatası olduğu görüldüğü ifade edildi.

İncelemeye dair Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Ender Kelleci "Mal kaybının yanı sıra can kayıpları da meydana gelebilirdi. İmar affının aceleye getirilmesi bu kayıplarımıza yenilerini eklemeye devam edeceği düşüncesindeyiz" denildi. Kelleci açıklamasında alınması gereken önlemleri şu ifadelerle belirtti: 

Her türlü binada elektrik iç tesisatı, yürürlükte olan "Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine" uygun olarak test edilmelidir.

Koruma aygıtları, tüm binalarda kısa devre, aşırı yük, toprak teması ve kaçak akım sonucunda yangın çıkmasını önleyecek koruma düzenleri ile gerçekleştirilmelidir. Bu amaçla oluşabilecek hata akımlarına karşı gerekli koruma aygıtları kullanılmalıdır.

Bütün bina ve yapılarda elektrik tesisatında kullanılacak tüm cihaz ve malzemeler kısa devre hesapları yapılarak seçilmelidir. Kullanılacak anahtarlama ve koruma düzenleri ve düzenlerin kurulması için gerekli aygıtlar hesap sonuçlarına uygun elektrik karakteristiklere sahip olmalıdır. Kullanılacak kablo ve bus-bar gibi her türlü akım taşıyıcılarda alev iletmeyen tipte yalıtım malzemesi kullanılmalıdır.

Her uzatma kablosu doğrudan bir prize takılmalı ve sadece bir cihaz veya aydınlatma aracına bağlanmalıdır.

Kablonun akım taşıma kapasitesi, bağlandığı cihaz ya da aydınlatma aracının nominal akımından küçük olmamalıdır.

Uzatma kablosu fiziksel olarak iyi durumda olmalı ezilme, kesilme, yıpranma gibi nedenlerle güvenliği tehlikeye düşürecek kablolar kullanılmamalıdır.

Topraklama gerektiren cihaz ve aydınlatma araçları için topraklı tip uzatma kablosu kullanılmalıdır.

Uzatma kabloları ve esnek kordonlar sabit cisimlere tutturulmamalı duvarlar, tavanlar, yer döşemelerinden geçirilmemeli kapı altlarından ve halı gibi yer döşemelerinin altından geçirilmemeli ve fiziksel darbelere maruz bırakılmamalıdır.

Her türlü binada kuvvetli akım tesisatının kuruluşu ve işletilmesi yürürlükte olan " Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği " ve " Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine" uygun yapılmalıdır.

Yasal bir zorunluluk olup olmamasına bakılmaksızın insanların yoğun olarak bulunduğu okul, kreş, yurt, hastane gibi yerlerin elektrik tesisat kontrolleri yıllık olarak yetkin elektrik mühendislerince yapılarak raporlanmalı, yapılan kontrollerde karşılaşılan olumsuz durumlar vakit kaybetmeden giderilmelidir.

Binaların elektrik tesisatının yapım ve periyodik kontrolleri konusunda uzman Elektrik, Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından yönetmelik ve ilgili standartlara uygun yapılması yaşanacak kazaların önlenmesi adına önem arz etmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak halkımızın, kurum ve kuruluşların bu konudaki istek ve taleplerini karşılamak için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğimizin bilinmesini isteriz

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:54
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:12
Yatsı 21:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@