alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Maraş Katliamı 43. yılında Eskişehir'de unutulmadı

Eskişehir Hacıbektaş Veli Derneği, Vakfı ve Alevi Dernekleri Platformu tarafından Maraş Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yapıldı. Eskişehir Hacıbektaş Veli Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın, "İçinde bulunduğumuz günlerde bir takım kesimlerin siyasi olarak var olma veya varlıklarını devam ettirme amacı ile kaos ortamı yaratmak istediklerini yaptıkları mesnetsiz açıklamalardan görmekteyiz" dedi.

Güncel 22.12.2021, 18:51 22.12.2021, 18:52 ABONE OL: google news
Maraş Katliamı 43. yılında Eskişehir'de unutulmadı

Vakıf önünde konuşan Eskişehir Hacıbektaş Veli Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın, "Kurtuluş Savaşında kahramanlıklar göstermiş Maraş ilimizde 19 Aralık 1978 tarihinde yaşanan olaylar ülkemizin tarihinde kara bir lekedir. Ülkemizdeki bir çok il gibi Maraş’ta da o tarihe kadar farklı din ve inanç grubundan insanlar kardeşçe yaşarken birilerinin siyasi emellerine hizmet eden acı olaylar yaşanmıştır. 7 gün süren sistematik katliamlar yapılmıştır. Bu olaylar neticesinde kaybettiğimiz 150 canımızın yanında yüzlerce canımız yaralanmış, yüzlerce ev ve işyeri yakılmıştır.  Can güvenliği temin edilemeyen Alevi vatandaşlarımızın büyük bir bölümü şehri kalıcı olarak terk etmek zorunda bırakılmış ve şehrin nüfus yapısı değiştirilmiştir. Olaylardan sonra bölgesel olarak sıkı yönetim ilan edilmiştir. Maraş olaylarının 1980 darbesine neden gösterilen gelişmelerden biri olarak gösterilmesi de bizlere bu olayın Alevi-Sünni çatışması olmadığını ve siyasi emeller uğruna canlarımıza kıyıldığını göstermektedir. Olaylardan sonra yapılan yargılanma süreci sonucunda verilen cezaların indirilmesi, ertelenmesi daha sonra da affedilmesi de katillerin ödüllendirilmesidir. Olayın bir numaralı sanığı olan kişinin daha sonra milletvekili olarak Gazi Meclis’e girmesi de katliamın kendisi kadar acıdır" dedi. 

"Açıklamalara şaşırmıyoruz" 

Ilgın, "Son zamanlarda da siyasi olarak pirim yapacağını düşünen bazı zavallıların alevileri “yalancılık” ile suçlayacak kadar utanmazlık, bazı sözde din insanlarının da “alevi bir genç ile sünni bir kız evlenemez” diyecek kadar ahlak yoksunu olduğunu görmekteyiz. Bu zavallıların kendilerine örnek seçtikleri kişilerin Maraş’ta, Madımak ’ta ve daha birçok olayda halkı kışkırtıp kan döktüren daha sonra da siyasi paye alan insanlar olduğunun farkındayız. Onların yaptıkları bu açıklamalara şaşırmıyoruz.  Kin ve nefretin yuva yaptığı bir ağızdan dökülenler de elbette bunlar olacaktır. Bizler tarihte yaşanmış onlarca acı varken bu tür ayrılıkçı söylemlerin neden hala cezasız kaldığına da artık şaşırmıyoruz ancak üzülüyoruz.  İçinde bulunduğumuz günlerde bir takım kesimlerin siyasi olarak var olma veya varlıklarını devam ettirme amacı ile kaos ortamı yaratmak istediklerini yaptıkları mesnetsiz açıklamalardan görmekteyiz. Bunun için de Alevi ve Sünni vatandaşları karşı karşıya getirmeye çalışmaktadırlar. Geçmişteki yaşanan acıları unutmayışımız hem kaybettiğimiz canlarımıza saygıdandır hem de aynı acıların tekrarlanmaması için ülkemize olan görevimizdir. Ülkenin aydınlık yüzleri olarak tekrar Maraşların, Sivasların yaşanmaması için burada olmaya devam edeceğiz.Tarihte bugün aynı zamanda Sarıkamış’ta şehit olmuş kahraman askerlerimizi saygı ve minnetle yad ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@