alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Milletvekili Günay açıkladı: Eskişehir pilot il seçildi

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Kız Kardeşim programının ilk eğitimine katıldı ve bu konuda açıklamalarda bulundu.

Güncel 09.06.2021, 11:52 10.06.2021, 12:23 ABONE OL: google news
Milletvekili Günay açıkladı: Eskişehir pilot il seçildi

Prof. Dr. Günay, ‘’Bugün çok önemli bir gün. Bugün Kız Kardeşim Projesi kapsamında Eskişehir’de Kadın Girişimciler ve Kadın Kooperatiflerine yönelik eğitimler başlıyor. Eskişehir’in  tüm ilçelerinden çiftçi ve kadın kooperatiflerimizin katılımı ile gerçekleşecek bu eğitimlerde amaç; yerel/yöresel kadın emeği olan ürünlerin pazara erişimine ve ciroya dönüşümüne kadar giden yolda kadınlarımızın yardım alması gereken konularda eğitimsel destek vermek ve sonrasında da danışman ve mentör desteği ile iletişimi hiç koparmadan ürünlerin pazarda hak edeceği değere ulaşmasına kadar giden yolda yardımcı olmak. Ayrıca Özel fuarlarla ürünleri pazar ile buluşturmak ve nihayetinde  de kırsal kalkınma, sürdürülebilir tarım, bio çeşitlilik konularında kadınlarımızın emekleri ile ülkemize katkı sağlamak olacak. Eskişehir’in pilot iller arasında olmasında ve bu projenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında emeği çok olan Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece ve ekibine çok teşekkür ederiz" şeklinde açıklamada bulundu.

"Kadın güçlenirse Eskişehir güçlenir" 

Eğitim programlarının ve sonrasındaki desteklerin çok değerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Günay, ‘’Hep ne diyoruz, sürdürülebilir kırsal kalkınma çok önemli. Altını hep çizdiğimiz başka bir nokta kadının her alanda güçlenmesi. İşte bu projede ikisi birden var. İşte bu proje kırsalda kadınımızın güçlenmesi demek. Unutmayın ki kadın güçlenirse Eskişehir güçlenir, kadın güçlenirse, Türkiye güçlenir. Bu projede ayrıca Kamu, Özel Sektör ve STK işbirliğinin yarattığı sinerjiyi görüyoruz.  Ben bu projeye ilişkin emeği geçen herkese başta Bakanımız Sayın Pakdemirli olmak üzere il müdürümüze ve tüm ekibine teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

"Kadının emeği çok adı yok" 

AK Parti'li Günay "Kadının güçlenmesi anlamında yapılan her çalışma çok değerli. Ne yazık ki kadının her alanda emeği çok ama adı yok. Bakın Türkiye’de nüfusun yüzde 49.9’u kadın. Gelin bir de istihdamda kadına bakalım. Kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 31.7 iken erkeklerin 70.6. İstihdam oranı kadınlarda %26.5 iken erkekler için 62.5. İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 16.5 iken erkeklerde yüzde 11.5. 14-24 yaş arası verilere baktığımızda, İstihdam oranı kadınlarda yüzde 20.5, erkeklerde ise yüzde 41.8, İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 31 iken erkeklerde yüzde 22. Tarımda kadın istihdamı yüzde 43, Kadınlar arası kayıt dışı istihdam yüzde 48. Bu veriler kadınlarımızın iş bulma konusunda sorun yaşadıklarını, üretimde kadınların potansiyelinden etkin bir şekilde yararlanılamadığını, kadınların ekonomiye katılmadığı, girişimcilik potansiyellerini hayata geçiremediği toplum olarak kalkınmada tam potansiyeli gerçekleştiremediğini görüyoruz. İşte bunun için ‘Kız Kardeşim’ projesi çok değerli.Tarım Pastayı 5e bölün, 2.9 milyon erkek, 1.9 milyon kadın. Emeği, alınteri olan kadının, adının da olması için bu proje çok önemli. Bugun burada kadın bakanımızın himayelerinde gerçekleşen Kız Kardeşim projesi kadınlarımıza verilen değer ve kıymetin göstergesidir" diye konuştu. 

"Her adımda yanınızdayım" 

Prof. Dr. Günay "Eskişehirin kadın Milletvekili olarak bu güzel proje ile Bakanımızı şehirimizde ağırlıyor olmanın mutluluğu içindeyim. Kadınlar bir araya geldiğinde güç, işbirliği, sinerji doğar, sevgili hanımlar. Şimdi sıra sizde. “İstiyorum, yapabilirim ve hakettim” diyecek ve büyük başarılara imza atacaksınız. Buna yürekten inanıyorum. Çünkü kadın karar isterse yapar! Her adımınızda yanınızda olacağım, bu projeyi bir başarı öyküsüne dönüştüreceğiz. Bundan sonrada bu projenin başarılarını kıymetli bakanımızla paylaşacağız" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@