alexa

banner912

banner766

Paşa babası Kazım Karabekir'i Eskişehir'de anlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAM) ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih ve Gençlik Kulübü’nün birlikte düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Milli Mücadele kahramanı Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, gençlere babasını anlattı.

Güncel 08.05.2018, 19:30 ABONE OL: google news
Paşa babası Kazım Karabekir'i Eskişehir'de anlattı

Konferansın açılışında konuşan ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu, “Bugün bir kahraman söz konusu. Bu kahramanı biz genelde Milli Mücadelenin Doğu Cephesi Komutanı olarak tanıyoruz ama o, ordumuzun ve askerimizin olduğu her yerde Balkan Savaşı’nda, Çanakkale Savaşları’nda, Kut’ül-Amare’de var. Meclis Başkanlığı noktasına kadar ulaşmış ve siyasette de başarı göstermiş bir kahraman. Cumhuriyet tarihimizin en büyük değerlerinden Kazım Karabekir Paşa’yı en yakınından, kendi evladından dinleme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyum. Etkinliğe emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Timsal hanıma da katılımları için teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Timsal Karabekir, Kazım Karabekir arşivinden seçtiği fotoğraflar eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda askerlik hayatına başlaması, yükselişi ve başarılarıyla Kazım Karabekir Paşa’yı anlattı.

“Bu vatanın nasıl kazanıldığını anlamak istemeyenlere anlatmak şehitlerimize vicdan borcumuzdur” diyen Timsal Karabekir, coşkulu ve akıcı anlatımıyla salonu dolduran gençler tarafından dikkatle dinlendi. Sunumunun ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Erşan tarafından Timsal Karabekir’e çiçek ve günün anısına hazırlanan bir hediye takdim edildi. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:52
Güneş 06:20
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:38
Yatsı 21:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@