alexa

Prof. Dr. Şenocak'tan anlamlı Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güncel 10.01.2021, 15:20 11.01.2021, 17:06 ABONE OL: google news
Prof. Dr. Şenocak'tan anlamlı Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Prof. Dr. Kemal Şenocak mesajında şu ifadelere yer verdi;

"10 Ocak 1961 tarihinde basın emekçilerinin haklarını güvence altına almak amacıyla çıkarılan “Basın Yasası”, Türk basın tarihinin en önemli gelişmelerinden biridir. O güne kadar hakları için mücadele eden basın emekçileri bunun hemen ardından tarihe “Babıâli'de Dokuz Patron Olayı” olarak geçecek hadiseyle de bu mücadeleyi medya patronlarına karşı sürdürmek zorunda kalmıştır. Çünkü bu yasa, bir yandan birer fikir emekçisi olan gazetecilere özlük haklarını, iş güvencelerini verirken, diğer bir yandan kalemlerini de hürriyete kavuşturan mühim bir adımdır. 

Demokrasinin asli unsurlarından olan özgür medya, kamuoyunun inşasında taşıdığı önemli görevi, doğru ve gerçek bilgiyi aktarma ödevini yerine getirerek ve halkın sesine ses katarak gerçekleştirir. “Dördüncü erk” olarak kabul edilen basının özverili mensupları, bu zorlu görevi kimi zaman dünyanın öbür ucunda, kimi zaman savaşların, çatışmaların, afetlerin, özetle kimsenin olmak istemeyeceği kaosların içinde yerine getirmektedir. Büyük bir özveri gerektiren bu mesleğin en büyük motivasyonu ise hiç şüphesiz gerçek ve tarafsız bilgiye ulaşma arzusudur. Gazetecilerimizin üstlendikleri misyon, bilgi kirliliğinin had safhaya ulaştığı içinde bulunduğumuz bu simülasyon çağında, her zamankinden daha kritik bir hal almıştır. 

Başta şehrimizde bu mühim görevi yerine getiren basın mensupları olmak üzere, gazetecilik ilkelerine ve etik değerlerine bağlı kalarak kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan tüm gazetecilerimizin  “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerini yaparken vefat eden basın mensuplarımızı rahmetle anıyorum" 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:14
İkindi 15:46
Akşam 18:09
Yatsı 19:31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@