alexa

banner912

banner766

Rektör Çomaklı'dan TRT Haber'de önemli açıklamalar

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, TRT Haber‘de canlı yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Çomaklı 19 Ekim Cumartesi günü katıldığı yayında, Barış Pınarı Harekatı ile sosyal medya üzerinden sürdürülen algı konusuna dikkat çekti, harekatla ilgili sosyal medyadaki gerçek dışı haberler üzerinden yapılmaya çalışılan kara propagandaya karşı uyarılarda bulundu.

Güncel 21.10.2019, 15:26 22.10.2019, 14:44 ABONE OL: google news
Rektör Çomaklı'dan TRT Haber'de önemli açıklamalar

Üniversitenin sosyal medya ve dijital güvenlik konusundaki çalışmalarını da anlatan Prof. Dr. Çomaklı, Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezinin (SODİGEM) çalışmalarından bahsetti.

Terör örgütlerinin sosyal medyada algı oluşturma konusunda uzmanlaştıklarını dile getiren Rektör Çomaklı, bunu yaparken insani ve ahlaki değerleri hiçe saydıklarının altını çizdi. PKK/PYD terör örgütüne yakın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımları da tek tek değerlendiren Prof. Dr. Çomaklı, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgiliymiş gibi paylaşılan fotoğrafların aslında daha eski zamanlarda çekilmiş, farklı olaylara ait olduğunu söyledi.

Terör örgütlerinin bu tür paylaşımlarda çocuk ve anne fotoğraflarını kullandıklarına dikkat çeken Çomaklı şunları söyledi:

"Yalanı kullanırken aynı zamanda bir anne ve çocuğunu da kullanıyorlar. Bu kişilerin algısı üzerinde oldukça etkili. Çünkü; çocuk ve anne çaresiz bir şekilde görünüyor. Barış Pınarı Harekatı’nda böyle bir durumun varlığına ve böyle bir şeyin gerçekleşmiş olacağına ikna etmek için bir anneyi, bir çocuğu pervasızca kullanıyorlar. Genel bir mülteci kriziyle ilgili bir haberi, savaş mağduru gibi sunabiliyorlar. Bir yavruyu kullanmak, bir anneyi kullanmak gerçekten herkesi etkileyebilecek bir olay. Ama sizlerin vasıtasıyla hem de devletin birimlerinin yapmış olduğu çalışmalarla bu konudaki gerçekler ortaya çıkıyor.”

SODİGEM’in çalışmalarından bahseden Prof. Dr. Çomaklı, sözlerine şöyle devam etti:

“SODİGEM’deki arkadaşlarımız sosyal medya üzerindeki algı operasyonları, sosyal medyanın dili, alışveriş, ticaret gibi konularda araştırmalar yapıyorlar. Arkadaşlarımız bir hareketlenmeden bahsettiler. Geçmiş dönemde olan bir takım haberlerin yeniden verildiğini, görsellerin tekrar kullanılmaya başlandığını gözlemlediler. Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılan hashtaglari kontrol edelim dediğimizde karşımıza bu sonuçlar çıktı.”

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sosyal medyada çıkan gerçek dışı haberlerin daha çabuk fark edildiğini, bunda da devletin kurumlarının özverili çalışmasının etkili olduğu ifade eden Çomaklı, “Sosyal medyada saklanmak kolay değil. Artık algı operasyonlarını rahatlıkla yapamıyorlar. Özellikle Anadolu Ajansının, TRT’nin, üniversitelerin ve bu işleri dert edinmiş kamu kurumlarının yapmış olduğu çalışmalar, sosyal medyada bunlara rahat olmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:42
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:39

Gelişmelerden Haberdar Olun

@