'Sıfır atık projesini sahiplenmeliyiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ‘Sıfır Atık’ projesine destek vermek amacıyla AK Parti İl Binası’nın her katına geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan AK Parti Eskişehir Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Neslihan Çavdar, bu proje hedeflerinin israfın önüne geçerek kaynakların etkin kullanılıp daha az atık oluşması olduğunu söyledi.

'Sıfır atık projesini sahiplenmeliyiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Sıfır Atık’ projesini toplumun sahiplenmesi gerektiğini belirten Çavdar, ”Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sn. Emine Erdoğan himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi" AK Parti Eskişehir İl Başkanlığımız’da uygulanmaya başlandı. Sıfır atık projesiyle amacımız israfın önlenmesi, atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve tekrar kullanımının sağlanmasıdır. Projenin hayata geçirildiği yaklaşık bir yıllık dönemde 2.2 milyon ton ambalaj atığı,58.000 ton elektrikli ve elektronik eşya atığı,38.000 ton bitkisel ve 80.000 ton madeni atık yağ, 184.000 ton ömrünü tamamlamış lastik kaynağında geri dönüştürülmüştür. Sadece kağıt dönüşüm kısmında 2017 yılında 24.6 milyon, 2018 yılının ilk yarısında 13 milyon ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Tüm bu veriler projenin kazanımlarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Geri dönüşümün ve atık yönetiminin toplumda hızla yayılması, toplumun bu projeyi sahiplenmesi ve hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmesi gerekir. Gelecek nesillere kaynakların israf edilmediği, temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir. AK Parti İl Teşkilatı olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket ederek sıfır atık projesiyle geleceğimize değer katıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rapakhan Ulukoca
Rapakhan Ulukoca - 2 ay Önce

Merhaba sayın Neslihan Çavdar hocam.
Ben Kırgızistan vatandaşıyım kendim rus dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Şu an Doğançayır da yaşıyorum. Yüksel Ulukoca ile evliyim. Ekim ayında Türkiye Vatandaşlığün almak için müracaat ettim. Bekliyorum.
Ben bir öğretmen olarak sayın Emine Erdoğan hanım açmış "Sıfır atık " proje'sin iöğrendim ve o projenin insan'at için ne kadar önemi büyk'lüğün anladım. Ben de o Proje ye katılmak isterim. Bir anne, bayan, kadın olarak kendi katkım olsun isterim.
Atılmış malzemelerden ğüzel kullanıma alına bilecek bir şeyleri yapa bilirim. WhatsApp numaranızlara izin verirseniz bir kaçının resim'in göndereceğim.
Üzür dilerim Türkçem daha az. Hata getirmiş ola bilirim. Öğreniyorum.
Teşekkür ederim. Saygılarımla.

SIRADAKİ HABER