banner863

banner766

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Eskişehir'de

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde (ESOGÜ) 2018-2019 akademik yılı açılış törenine katıldı.

Güncel 06.11.2018, 15:49 09.01.2020, 03:29
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Eskişehir'de

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca üniversitelerin bilimsel araştırmalar yapan kurumlar olduğunu, sanayiye ve ülkeye hizmet edip katkı sağladığını anlattı.

Akarca, ekonomik yaşamı, sosyal ve kültürel değerleri biçimlendiren en önemli kavramın doğru ve güvenilir bilgi olduğunu belirterek "Bilginin güç, bilimsel üretimin üstünlük ve bilgi paylaşımının esas olduğu günümüzde üniversiteler bilgiye erişimi kolaylaştıran en önemli kurumların başında yer alıyor. Akla ve bilime dayalı olarak özgür düşünce çerçevesinde bilgi üreten üniversiteler çağdaş ve uygar toplum düzeyine erişme amacının gerçekleştirilmesinde en etkili güce sahip kurumlar arasında yer almaktadır." ifadelerini kullandı.

Mehmet Akarca, üniversitelerin sadece derslere girilen ve diploma alınan değil, öğrencilerin kendilerini gelecekleri için hazırladıkları ve vizyon kazandıkları kurumlar olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin gelecekte çeşitli görevlerde olacağına dikkati çeken Akarca, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hedefiniz demokratik, laik ve hukukun üstünlüğüne dayalı sağlık, eğitim, sanat, spor ve kültürel alanlarda atılım yapıp, gelişmiş, müreffeh, çağdaş Türkiye'de yaşamak olmalıdır. Zor bir coğrafyada yaşadığımızın ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğimizin bilincinde olmalıyız. Huzur ve refaha ulaşmak için mutlaka çok çalışmamız, bilginin gücüyle bilime, bilimsel yaklaşımla ileri teknolojiye, yeni ve özgün çözümlere ulaşmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak bu coğrafyada rahat edemeyeceğimizin ve bundan dolayı da dünya çapında söz sahibi olamayacağımızın farkına varmalıyız. İşte, 15 Temmuz 2016'da devletimizin, milletimizin karşılaştığı ihanet kalkışması da bunlardan biridir. Milletimizin, halkımızın ve demokratik güçlerin, milli güçlerin, destansı mücadelesiyle bu kalkışma bertaraf edilmiştir. Fikri hür olmayanın, özgür düşünmeyenin, aklını kiraya veren insanların ne vicdanı ne merhameti ne adalet duygusu olur. Onun için bilimsel, özgür düşünmek, aklını kiraya vermemek ve iyi analizler yapmak zorundayız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak, 2023, 2071 hedeflerine ulaşmak ve uluslararası arenada güçlü ve büyük devletler arasında yer almayı istiyorsak, üniversitelerimizi değer vererek onlara daha fazla kaynak ayırmamız gerekir." 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Kasım 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:45
Öğle 12:49
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:06
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@