alexa

banner766

300 noktada sondaj!

CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü Alpu’da yapılmak istenen termik santral projesi kapsamında başlatılan sondaj çalışmalarının yapılmasını istemeyen köylülerle bir araya geldi, destek verdi.

Gündem 20.05.2019, 12:12 22.05.2019, 15:07 ABONE OL: google news
300 noktada sondaj!

Alpu’da yapılmak istenen Kömürlü Termik Santral projesinin ardından, bölgede sondaj çalışmalarına başlandı. 31 Mart yerel seçimlerin hemen ardından başlanan sondaj çalışmalarında 50’ye yakın noktada sondaj kuyusu açılırken, çalışmaların ardından ortaya çıkan hafriyat atıklarının dereye bırakılması santral yapılmadan çevreye zarar vermeye başladığı ifade edildi. CHP’li Çakırözer ve Süllü, sondaj çalışmalarının yapıldığı köye giderek, sondaj yapılmasını istemeyen köylülerle buluştu. 

"MÜCADELEMİZ SÜRECEK": Sondaj çalışmaları sona erdiğinde yaklaşık 300 noktada sondaj yapılmış olacağını hatırlatan Çakırözer ve Süllü, “Sondaj çalışmaları şimdiden çevre katliamına dönüştü. Sondaj çalışmalarının hafriyat atıklarının Beyaz Altın köyümüzdeki dereye bırakılması ile hem temiz suyumuzu, hem de o derenin yakınındaki tarım arazilerinin kirletmeye başladılar. Ortaya çıkan görüntüler çok vahim. Bizler milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, Kent Konseyimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve on binlerce Eskişehirli ile Eskişehir'imizde, Alpu ovamız üzerinde zehir santrali istemediğimizi defalarca dile getirdik ama dinlemediler. Çalışmalar başladılar. İşte daha santral yapılmadan ortaya çıkan çevre katliamı! Tüm Eskişehir’in sağlığı, yaşam kalitesinin düşmemesi için zehir santraline karşı birlik olmuş durumda. Çevre katliamı yaratacağı kesin olan bu projenin hayata geçmemesi için hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

"ZEHİR SANTRALİ YAPMAK İÇİN Mİ KORUMA ALTINA ALDINIZ?": Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mart’ta Eskişehir’de düzenlediği mitinginde zehir santrali yapılmak istenin Alpu Ovasımızın koruma ‘Sit alanı’ olduğunu ve koruma altına alındığını duyurduğunu hatırlatan Çakırözer, yaptığı çağrıda, “Erdoğan 'Alpu, Günyüzü, Ayvalı ve İnönü ovalarını tarımsal verimi arttırmak için sit alanı olarak koruma altına aldık' diyerek tartışmalara son noktayı koymuştu. Sit alanı ilan edip, koruma altına aldığınız bu bölgede nasıl zehir santrali yapacaksınız. Artık Eskişehir’in sesine kulak verin, temiz havamızı, suyumuzu, verimli topraklarımızı yok etmeyin” dedi. 
 

Yorumlar (0)
banner914
11
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@