banner766

Alkan: Koronavirüsten 14 eğitimci hayatını kaybetti

Yeni tip koronavirüs salgınına bağlı vakalarda artış sürerken, eğitim sendikalarının okullar için yaşadıkları tedirginlik artıyor. Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Bugüne kadar 4 müdür, bir müdür yardımcısı, bir akademisyen ve 10 öğretmen yaşamını hayatını kaybetti. Sadece 14 eğitim emekçisi yüz yüze eğitimin yaygınlaştığı eylül ayından bugüne kadar gelen sürede yaşamını yitirdi" diyerek, "Bu şartlarda 23 Kasım'da okulların açılması çok zordur. Acilen artan vakaları göz önüne alacak olursak en 14 gün kapanmak zorunludur" çağrısında bulundu.

Gündem 17.11.2020, 13:55 18.11.2020, 11:56
Alkan: Koronavirüsten 14 eğitimci hayatını kaybetti

Alkan şöyle konuştu;

"Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte Covid-19 tespit edilen okul sayısına her gün bir yenisi ekleniyor.Türkiye' de  Eğitim Sen Genel Merkezine ulaşan  verilerine göre; vaka görülen eğitim kurumu sayısı bin 220'yi aştı. Şu ana kadar 16 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi.

Bugüne kadar 4 müdür, bir müdür yardımcısı, bir akademisyen ve 10 öğretmen yaşamını hayatını kaybetti. Sadece 14 eğitim emekçisi yüz yüze eğitimin yaygınlaştığı eylül ayından bugüne kadar gelen sürede yaşamını yitirdi. 

En son Diyarbakır' da üyemiz Cengiz Tekdal'ı Covid-19 dan kaybettik. 

Bu şartlarda 23 Kasım'da okulların açılması çok zordur. Acilen artan vakaları göz önüne alacak olursak en 14 gün kapanmak zorunludur. 

Diğer yandan artan vakalar karşısında zorlanan öğretmenlere ve eğitim çalışmalarına üzülmek yerine bir an önce önlemler alınmalıdır. 

Hamasi nutuklarla eğitim çalışanlarının ne kadar değerli olduğunu dinlemek değil, sorunlarımıza acil ve kalıcı çözümler istiyoruz. Bu nedenle taleplerimizin acilen gerçekleşmesini  istemekteyiz. 

Taleplerimiz:

  • Salgın koşullarında okulların sağlık açısından güvenli ve hazır olması için yeterli ödenek gönderilmelidir.
  • Tüm kadrolarda yer alan  eğitim ve bilim emekçilerine 3600 ek gösterge acilen verilmelidir.
  • Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.
  • Esnek ve kuralsız çalışma üniversiteler başta olmak üzere yaygınlaşmaktadır. Bu durum iş güvencesini tehdit etmekte ve idarelerin haksız, hukuksuz mobinglerine zemin hazırlamaktadır. 
  • Salgın koşullarında yapılan uzaktan eğitim ve okullarda yapılan yüz yüze eğitim için ek ders ücretleri artırımlı ödenmelidir.
  • İdari izinli olan öğretmenlere bir önceki yıl ödenen ek ders ücreti miktarı kadar ek ders ödenmelidir.
  • Okullar ve eğitimle ilgili kararlar şeffaf olmalıdır ve karar alma süreçlerine sendikalar mutlaka katılmalıdır"
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 06:26
Güneş 07:55
Öğle 12:53
İkindi 15:19
Akşam 17:41
Yatsı 19:04
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@