alexa

banner954

banner956

banner912

banner953

banner766

Bakanlıktan elektrik kesintisi açıklaması

Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyetler yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Gündem 19.11.2018, 16:03 20.11.2018, 17:10 ABONE OL: google news
Bakanlıktan elektrik kesintisi açıklaması

Eskişehir merkez ve ilçelerde sık sık meydana gelen elektrik kesintileri pek çok mağduriyet yaratmıştı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer elektrik kesintilerini ve kesintilerin yarattığı mağduriyetleri Meclis gündemine taşıyarak, kesintileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sormuş, mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin çağrıda bulunmuştu. 

BAKAN DÖNMEZ’DEN MAĞDURİYETLERE TAZMİNAT YOLU: Çakırözer’in önergesine Bakan Dönmez’den yanıt geldi. Bakanlık elektrik kesintilerinden kaynaklı yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için vatandaşlara tazminat yolunu gösterdi. Bakanlıktan gelen yanıtta, “ Maddi zararlara ilişkin tazmin yükümlülükleri ‘Elektrik Dağıtım ve Perakinde Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin 26. Maddesinde düzenlenmiş olup, başvuru yapan tüm müşterilere yasal mevzuat çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Maddeye göre 10 gün içerisinde zarara uğrayan kişi başvuru yaparsa inceleme ve değerlendirme neticesinde haklı bulunursa dağıtım şirketi tamir etme ya da ettirmeyle yükümlü. Dağıtım şirketi bunu 10 iş günü içerisinde yapmak zorunda. Hasar gören teçhizat tamir edilemezse dağıtım şirketi bunu maddi olarak tazmin etmek zorunda. Eğer vatandaşın talebi karşılanmazsa ilgili kurum kurula şikayet edilebilir” denildi. 

ŞİRKETİN GEREKÇESİ: KÖTÜ HAVA: Bakan Fatih Dönmez soru önergesine verdiği yanıtta konunun elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ’a da iletildiğini belirterek, ‘Kesintilerin aşırı rüzgar ve kötü hava koşullarından kaynaklandığı’ yanıtının geldiğini aktardı. Bu yanıta da itiraz eden Çakırözer, “Muhtarların aktardığı bilgilere göre iyi havada da kötü havada da kesinti oluyor. Sürekli kesinti var. Dağıtım şirketinin mutlaka gerekli alt yaptırımını vakit geçirmeksizin yapması gerekiyor” dedi. 

ÇAKIRÖZER: ''MAĞDURİYETLER HIZLI BİR ŞEKİLDE GİDERİLMELİ'': Son zamanlarda özellikle Odunpazarı ve Sivrihisar ilçelerinde meydana gelen elektrik kesintilerinin gündelik yaşamı aksatarak, vatandaşların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Çakırözer, “Eskişehir’imizin çeşitli ilçelerinden, mahallelerden neredeyse her gün muhtarlarımız, mahalle sakinlerimiz arayıp elektrik kesintilerinden şikayetçiydi. Özellikle Mamuca-Gülpınar hattı üzerinde bulunan Akkaya, Yenisofça, Yörükkırka, Uluçayır, Kargın, Aşağıçağlan, Yukarıçağlan, Ilıca mahallelerimizin de bulunduğu yaklaşık 35, 40 köy sık yaşanan elektrik kesintilerinden olumsuz etkileniyordu. Konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Bakan Dönmez’e mağduriyetlerin giderilmesi için çağrıda bulunmuştuk. Bakanlıktan gelen yanıtta yurttaşlarımız için tazminat yolu gösterildi. Ciddi ekonomik kayıplara da yol açan bu kesintiler artık bitirilmeli. Yurttaşlarımızın mağduriyetleri en yakın zamanda giderilmeli” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:15
Yatsı 21:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@