alexa

banner912

banner766

Deprem bilimcisi açıkladı: 18 kent içinde Eskişehir de var

İzmir'i vuran Türkiye'yi yasa boğan depremin ardından açıklamalarda bulunan deprem bilimcisi İTÜ'lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'de bilinen aktif 550 fay hattının olduğuna dikkat çekti. Tüysüz, aralarında Eskişehir'in de olduğu 18 kenti işaret ederek, bu kentlerin aktif fay hattı üzerinde olduğu uyarılarında bulundu.

Gündem 02.11.2020, 13:20 05.11.2020, 15:02 ABONE OL: google news
Deprem bilimcisi açıkladı: 18 kent içinde Eskişehir de var

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana depremin ardından akıllara gelen soru şu oldu: "Deprem bilimcileri tedirgin eden fay hatları hangileri?"...

Habertürk'ten Alper Uruş, Türkiye'nin önde gelen yer bilimcilerine bu soruyu yöneltti. Deprem bilimcilerinin ortak fikri, Türkiye'nin her yerinde, her an 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği yönünde.

İTÜ'lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'de bilinen aktif 550 fay hattının olduğuna dikkat çekti. Tüysüz, aralarında Eskişehir'in de olduğu 18 kenti işaret ederek, uyarılarda bulundu. 

'Aralarında Eskişehir'in de olduğu 18 kent...' 

"Beni korkutan yer Türkiye'nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye'nin can damarının İstanbul'da atması nedeniyle... Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir.

'550 tane diri fay hattı var'

Türkiye'de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye'nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde... Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.

'Yönetmeliğe uygun yapılanma şart' 

Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@