alexa

banner912

banner766

Eğitim-Sen Eskişehir açıkladı: 17 eğitim emekçisi hayatını kaybetti

Eskişehir'de Eğitim-Sen üyeleri Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, eğitim emekçilerinin aşılanması gerektiğini söylediler. Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, burada yaptığı açıklamada, "MEB, bütün dünyaya Türkiye’ de eğitim emekçilerinin aşılamada öncelikli olduğu reklamını yaparken eğitim emekçileri hayatlarını kaybediyor. Eğitim emekçileri olarak risk altındayız! Aşı olanlar bizi duysun diye uzun süredir bağırıyoruz" dedi.

Gündem 08.04.2021, 14:49 09.04.2021, 18:08 ABONE OL: google news
Eğitim-Sen Eskişehir açıkladı: 17 eğitim emekçisi hayatını kaybetti

Alkan, "MEB, bütün dünyaya Türkiye’ de  eğitim emekçilerinin aşılamada öncelikli olduğu reklamını yaparken eğitim emekçileri hayatlarını kaybediyor. Eğitim emekçileri olarak risk altındayız! Aşı olanlar bizi duysun diye uzun süredir bağırıyoruz. Bakan aşı olunca bizde aşılandık mı? Eğitim Sen olarak ülkenin dört bir yanından bu soruyu bugün tekrar soruyoruz. Salgın yönetimi sınıfta kaldı. Vaka artışında dünya da nüfusa oranla 1. sıradayız. Yan gelip yatıyorsunuz diyenlere sesleniyoruz: Mart ayından itibaren 17 eğitim emekçisi hayatını kaybetti. Okullar sadece maske dağıtmak ile  açılmaz dedik. Siyaset yapıyorsunuz dediler. Evet eğitim emekçilerinin, emekçi çocuklarının hakkını korumak, sağlığını korumak için siyaset yapıyoruz. Bakın Eskişehir'de yüzlerce okulda,  öğrenciler ve öğretmenler covit geçirdi. Bu faturayı kim üstlenecek? Tam kapanma zorundadır diyoruz. Uzaktan eğitime geçmek sorunu çözmez, şartlar oluşturulup, okullar açılsın istiyoruz" dedi.

"Eğitim emekçilerine verilen değer ortadadır"

Alkan, "Bugün Eskişehir'de  gerekli önlemler alınmadan okullarda sınavlar devam ediyor. Yine anaokullarında, meslek liselerinde ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin olduğu okullarda yüz yüze eğitim devam ediyor. Bu okullarda derse giren öğretmenlerin aşıları yapıldı mı? Buradan bir kez daha sesleniyoruz :Lafla peynir gemisi yürümez! İcraat bekliyoruz. Mart bitti Nisan da bitecek aşılarımız nerede? Mutasyona uğramış bir virüse karşı sadece öğretmenler değil eğitim emekçilerinin tamamı, öğrencilerimizin tamamı savunmasız bir haldedir. O kadar zor şartlarda eğitim veren arkadaşlarımız var ki bugün aramızda. Maske, hijyen ve mesafe konusunda gereğini yapamayan özel eğitim gerektiren öğrencilerin eğitimi için fedakarca çalışan eğitim emekçileri ne zaman aşılanacağız diyor.  Yine Anaokulunda çalışan arkadaşlarımız,  meslek dersleri öğretmenlerimiz risk altındayız diyor, ama öncelik hakkımız yok. Diğer yandan Sağlık Bakanı futbolcuların aşılanmasına onay veriyor  ve eğitim emekçilerinden de aşı olmamamıza rağmen aşı olmuşuz gibi çalışmamız isteniyor. Eğitim emekçilerine verilen değer ortadır. Eğitim emekçileri olarak biz maalesef öğrencilerimiz ile birlikte  salgınla  baş başa bırakıldık. Taleplerimiz ortadadır. Kitlesel aşılama, düzenli test ve acil tam kapanma ile kamusal önlemler ve bilimsel salgın yönetimi. Devlet destekli ekonomik tedbirler alınsın İşçileri, esnafları ve emekçileri salgına karşı koruyun. Eğitim Sen olarak tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin ve velilerimizin güven duygusu içinde yüz yüze eğitime geçilebilmesi için aşı ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi yönünde taleplerimizi arttırarak devam ettireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Eğitim bileşenlerinin en temel hakkı olan sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:11
Öğle 13:03
İkindi 16:45
Akşam 19:45
Yatsı 21:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@