alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir Barosu: Engel olmazsak engel kalmaz

Eskişehir Barosu Engelli Hakları Komisyonu tarafından Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi, "Bugün ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli vatandaşımız başta eğitim, çalışma hayatı, ulaşım ve sağlık olma üzere birçok alanda zorlanıyor, deyim yerindeyse engelleniyorlar”

Gündem 03.12.2021, 14:34 03.12.2021, 14:38 ABONE OL: google news
Eskişehir Barosu: Engel olmazsak engel kalmaz

Komisyon adına konuşan Hüseyin Akçar, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %15'i engellidir. Ülkemizde ise bu anlamda çok net çalışmalar yapılmamış olmakla birlikte 9 milyon civarında engelli vatandaşımız olduğu ifade edilmektedir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması, kronik hastalıklardaki artış ve trafik kazaları gibi pek çok nedenle, engelli sayısı giderek artmaktadır. Dolayısıyla aslında her birey, bir engelli adayı olabilmektedir. Engelli bireyin yaşadığı sorunlar sadece kendisinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası bütün insanların ortak sorunudur. Engelli insanlarımızı üretebilir, en azından kendi kendine yetebilir hale getirebilmek için toplum ve birey olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız" dedi.

"Kendimizi onların yerine koyalım"

Akçar, "Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı aksine engelinden dolayı hiçbir imkândan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli ve onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu yönde atılacak her adım engellilerimizin yaşama daha sıkı sarılmalarını sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki bizlerde her an engelli olabiliriz. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeli ve her birimiz engellilerin daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalı, yaşamları boyunca sevgiyle sahip çıkmalıyız. İnsanlığın ulaştığı modern hukuk düzeninde kabul edilen ve evrensel olarak tanınan insan haklarının kaynağını yalnızca insan olması ve doğuştan gelen temel haklara sahip olduğu düşüncesi oluşturur. Devredilmez olan bu haklar, tüm insanlar için eşit olarak sağlanmalı, özgür ve onurlu yaşam hakkı korunmalıdır. Bu hakkın sağlanması ve korunup geliştirilmesi hayatın içinde dezavantajlı gruplardan olan engelliler için ayrı bir önem arz etmektedir" dedi.,

Kaynak: eskisehirekspres.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@