alexa

banner766

Eskişehir Barosu'ndan termik tepkisi

Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alpu’da sondaj çalışmalarının başlamasına dikkat çekilerek, “Alpu’da yapılması planlanan termik santral ile ilgili sondaj çalışmalarına başlanıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

Gündem 23.05.2019, 17:27 ABONE OL: google news
Eskişehir Barosu'ndan termik tepkisi

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Eskişehir ili, Tepebaşı ilçesi, Kozulubel, Beyazaltın, Kızılcaören, Ağapınar ve Gündüzler mevkilerinde Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan ‘Alpu Termik Santrali ve bu santrale kömür sağlayacak olan rezerv alanındaki yeraltı maden işletmesi ile Kül Düzenli Depolama Tesisi Projesi’ ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 6 Mayıs 2018 tarihli ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı, Baro'muzun da davacı olduğu davanın dosyasında; mevzuat hükümleri ve Danıştay 14. Dairesi’nin kararı gereğince, gerek dava konusu projenin sınırları içerisinde yer alan tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanımına ilişkin alınan kararın iptali istemiyle İdare Mahkemesiesasına kayden açılan davalarda verilecek olan kararın, gerekse de projenin kapsadığı alanla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 26 Eylül 2017 tarihinde onaylanan 1/100.000 ölçekli Eskişehir ili Çevre Düzeni Planı değişikliğinin iptali istemiyle İdare Mahkemesi esaslarına kayden açılan davalarda verilecek olan kararların bakılmakta olan davanın sonucunu etkileyebilecek nitelikte olduğu anlaşıldığı gerekçesi ile bekletme kararı verilmiştir” 

"Süreci üzülerek takip ediyoruz"

Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Birbirine bağlantılı dosyaların hepsi açısından bekletme kararı verilmiş olduğu dikkate alındığında, hangi hukuki temelle sondaj çalışmalarına başlanmış olduğu tarafımızdan anlaşılamamakta, süreç tarafımızdan üzüntüyle ve dikkatle takip edilmektedir. Hukukun üstünlüğü, verilen her yargı kararına saygı duymayı ve gereklerinin uygulanmasını amaç edinmeyi gerekli kılmakta olup, tek ve yegane amaç etkin, güçlü ve kapsamlı bir şekilde hukuk güvencesinin sağlanması olmalıdır. Danıştay ve mahkemeler tarafından verilmiş bekletme kararlarına karşı sondaj çalışmalarına başlanmış olması ve bu hukuksuz tutumda ısrar edilecek olması Eskişehir'lilerin affedebileceği, Baro'muzun da hukuken kabul edebileceği bir tutum değildir. Bu yanlışlığa ivedilikle son verilerek, sürecin takipçi olduğumuzu saygılarımızla kamuoyu ile paylaşırız”
                    

Yorumlar (0)
banner914
11
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@