alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de bakana o sözlerinden dolayı sert tepki

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı İdil Burcu Polat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuk ile diyaloğu ile ilgili, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğa, pedagojiden uzak, özensiz ve hukuka aykırı tavır ve davranışlarını kabul etmiyor; istifaya davet ediyoruz" dedi.

Gündem 26.04.2021, 13:50 27.04.2021, 12:48 ABONE OL: google news
Eskişehir'de bakana o sözlerinden dolayı sert tepki

Polat, "Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan ve her yıl coşkuyla kutlanmasını temenni etsek de son yıllarda ülkece coşkumuzun elimizden alındığı bu anlamlı günde, adet olduğu üzere sembolik olarak koltuğunu devreden  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğa, pedagojiden uzak, özensiz ve hukuka aykırı  tavır ve davranışlarını kabul etmiyor; istifaya davet ediyoruz. Görevi aile ve çocukları korumak olan bir bakanın, makamına davet ettiği çocuğun devlet korumasında olduğunu belirtmesi; Çocuk Haklarının temel dayanağı ve anayasası olan BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin çocuğun üstün yararı, çocuğun özel hayatına saygı, çocuğun korunma hakkı ve devletin çocuğun korunmasına dair yükümlülüklerini ihlal ettiği gibi Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkındaki Yönetmeliğin ” Çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının alınması ile uygulanmasına ilişkin tüm süreçlerde çocuğun avukatı hariç olmak üzere çocuğun kimliği, adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa ve yakınlarına ait her türlü bilgi ve bu bilgilerin yer aldığı rapor ve belgeler ile kayıtlar gizli tutulur. Yazışmalar gizlilik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilir.” Şeklindeki 26. maddesine ve Kişisel Verilerin Korunması Kanuna açıkça aykırı olduğu gibi  vicdanen de kabul edilemez" dedi.

"İlgili görseller paylaşılmamalı"

Polat, "Yine makamına davet ettiği henüz 10 yaşındaki bir çocuğa; adeta oruç tutma zaruret ve yükümlülüğü altındaymış gibi din ve vicdan hürriyetine aykırı bir tavırla ikramda bulunmaması, akıllara koruma altındaki çocukların hangi baskı ve yönlendirmelere maruz bırakıldıkları sorusunu getirmiştir. Bu durum BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12. Maddesi olan çocuğun kendi görüşlerini serbestçe ifade etme hakkına da açıkça aykırıdır. Çocuğu ifşa eden, örseleyen ve sosyal medya tarafından yapılan paylaşımlarla da çocuğun unutulma hakkını açıkça elinden alan bu olayın, tüm kurumlardan daha hassas olması gereken,  çocuğu korumakla görevli bir bakan tarafından gerçekleştirilmiş olması kamuoyunda devletin kurum ve kuruluşlarına güvensizlik yaratacağı gibi bundan sonra yapılacak olası ihlallere de zemin oluşturacaktır. Öncelikle söz konusu çocuğa daha fazla zarar vermemek adına vatandaşlarımızdan ilgili görselleri paylaşmamalarını istiyor; Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk Koruma Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanununu açıkça ihlal eden Bakan Derya Yanık ‘ı istifaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@