alexa

banner954

banner956

banner912

banner953

banner766

Eskişehir'de koronavirüste durum çok ciddi! Urfalı açıkladı

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Haydar Urfalı, aşılama süreci ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Her gün milyonlarca öğrenci ve veli ile muhatap olan eğitim çalışanlarının karşı karşıya kaldığı risk, futbolculardan, gazetecilerden, THY ya da turizm çalışanlarından daha mı azdır?" dedi. Urfalı, Eskişehir'deki koronavirüs durumunun Türkiye genelinden daha ciddi boyutta olduğunun da altını çizdi.

Gündem 12.04.2021, 15:52 13.04.2021, 15:42 ABONE OL: google news
Eskişehir'de koronavirüste durum çok ciddi! Urfalı açıkladı

Urfalı "Türk Eğitim Sen olarak, aylardır eğitim çalışanlarının aşılanması meselesine dikkat çekiyoruz. 18 milyon öğrencinin olduğu ülkemizde 1 milyon 250 bin eğitim çalışanının aşılanmasının, aslında toplumun geneline yönelik bir tedbir olacağını vurguluyoruz.Tabii ki, arzumuz tüm vatandaşlarımızın bir an önce aşılanmasıdır. Ancak tedarik sorunu yaşandığı için Sağlık Bakanlığı tarafından aşılamada öncelik sıralaması yapılmaktadır. Her gün milyonlarca öğrenci ve veli ile muhatap olan eğitim çalışanlarının karşı karşıya kaldığı risk, futbolculardan, gazetecilerden, THY ya da turizm çalışanlarından daha mı azdır? Son haftalarda, neredeyse gün geçmiyor ki, her gün bir meslektaşımızın hastalandığı ya da vefat ettiği haberini almayalım. Meslektaşlarımız, bu durumdan dolayı, okullarımızın virüsün yayılımı açısından ciddi risk oluşturduğu endişesini yaşamaktadır. Bundan ötürü eğitim kamuoyunda, eğitim çalışanlarının ve ailelerinin Covid-19 bulaşısından korunabilmesi amacıyla (LGS ve YKS eşiğindeki öğrencilerimizin sınavlara hazırlık programlarını etkilemeyecek şekilde) uzaktan eğitime ağırlık verilmesinin uygun olacağına dair bir kanaat birliği oluşmuştur" dedi.

"Eskişehir'de durum çok ciddi"

Urfalı, "İlimizdeki durum Türkiye genelinden daha ciddi boyuttadır. Bu duruma ilişkin olarak İl Hıfzısıhha Kurulu bugünden itibaren covid-19 salgınının ilimizdeki seyrine bağlı olarak tüm resmi ve özel eğitim kurumlarının (Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okulları ile ortaöğretim kurumlarının 8. ve 12.sınıf hariç) yüz yüze eğitime ara vererek uzaktan eğitim faaliyetlerine devam etmesine karar vermiştir. Yüzü yüze eğitime ara verilmeyen özel gereksinimli öğrencilere ile 8. ve 12. Sınıf öğrencilerine hizmet veren kurumlarda görev yapan eğitim çalışanlarının da büyük tedirginlik yaşamaları da mutlaka dikkate alınmalıdır. Eğitim çalışanlarının tamamının birinci doz aşısı bugün yapılsa dahi antikor oluşumunun bir buçuk ay sonra gerçekleşebileceği unutulmamalıdır. Eğitim öğretim sürecinin tüm kademelerde yüz yüze devam edebilmesi ve eğitim çalışanlarının aşırı kaygı yaşamadan görevlerini sürdürebilmesi için tüm eğitim çalışanlarının hızlı şekilde aşılanmalıdır. Tüm eğitim çalışanlarının beklentisi bu yöndedir. Bununla birlikte Hükümetin özellikle Ramazan ayı süresince uygulayacağı kısıtlama ve tedbir kararlarının vaka sayılarının kontrol altına alınması anlamında da katkısı olacağı düşünülürse, önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitim için elverişli bir zemin yakalanabilecektir. Öte yandan eğitim kamuoyu, okulların durumuyla ilgili kanaat ya da karar oluşturulurken dikkate alınması gereken unsurun, her konunun uzmanı gazetecilerin yorumları değil, bilim insanlarının tavsiyeleri olması gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca, okulların virüs bulaşın da önemli bir etken olmadığını ve bu konudaki endişelerin yersiz olduğunu iddia eden kamu yöneticilerine de bir çağrıda bulunuyoruz: Şeffaf olun. İddianızın gerçekliği var ise kamuoyu karşısına çıkarak, okulların açık olmasının Covid-19 vaka sayılarına anlamlı bir etkisinin olmadığını gerçek rakamlarla gösterin ki, kamuoyu da “yersiz” kaygılarla meşgul edilmesin. “Rakamları kamuoyuna açıklamak için tespit etmiyoruz” gibi şüpheli beyanlarınızla muhatap olan ve neredeyse her gün bir meslektaşının üzüntülü haberini alan eğitim çalışanlarının motivasyonunu bozmaya hakkınız yoktur. Bu arada hiç kimse rol kapmaya ve dalkavukluk yapmaya da heveslenmesin. Bu ülkede eğitim sürecinin kesintiye uğramamasını en çok arzulayan ve hedefleyen öğretmenlerdir. Uzaktan eğitimi dahi “Öğretmenler de rahata alıştı” diye arsızca yorumlayanlarla eğitim sürecini ve okullarımızın durumunu değerlendirmek ne kadar “boş” bir iştir. Hükümeti ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nu, eğitim kamuoyunun kaygılarını giderecek tedbirleri almaya ve hızla sürecek aşı programını bir an önce başlatmaya davet ediyoruz"

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:15
Yatsı 21:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@