alexa

banner766

Eskişehir'de o bölgede dönüşüm başlıyor (Esnafla anlaşmaya varıldı)

Eskişehir'de kent merkezinde bulunan ve çöküntü alanı haline dönüşen Çukurçarşı ve çevresinde dönüşüm başlıyor. Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Toplantısında oy çokluğu ile alınan karar gereği Köprübaşı'ndaki İş Bankası'ndan başlanarak çalışma başlayacak. CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder, çalışmanın detaylarını eskisehirekspres.net'e anlattı.

Gündem 16.01.2021, 12:14 18.01.2021, 14:44 ABONE OL: google news
Eskişehir'de o bölgede dönüşüm başlıyor (Esnafla anlaşmaya varıldı)

Meclis toplantısı sonrası projenin detaylarını konuştuğumuz CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder, "Burada eski tescilli bir bina olan Halkevi binası var. Yıllardır imar edilemeyen bir bölgemiz. Kötü, atıl vaziyette bir görüntü vardı biliyorsunuz. Esnaflar diyorlar ki, biz burayı daha düzgün bir hale getirmek istiyoruz, ancak koruma kurulu izin vermiyor. Şimdi o bölge yenilenecek, ilk giriş kat esnafın olacak, üst iki kat da Halkevi olarak değerlenecek. Gençler bu Halkevlerinde vakit geçirebilecek. Bu çalışmada kimsenin hak kaybı da olmayacak. Esnafın derdini çok iyi biliyorum. Bu çalışmada hem esnafımız hem belediyemiz kazanacak" dedi.

"Parsel bazında değil, ada bazında…"

Belediye meclisinde konuşan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş, komisyon raporuna ret oyu verme gerekçelerini şu sözlerle açıkladı;

"Olumlu bakabileceğimiz bir konuydu ancak parsel bazında değil, ada bazında yapılması gereken bir işlem olduğunu değerlendiriyoruz. Bir de burada söylemekten üzüntü duyuyorum ancak bir daha tekrarlanmaması için gündeme getirmek istiyorum. Komisyon çalışmalarımız sırasında, kendi teknik bilgisi de yeterli olmadığı halde, haddini aşacak şekilde grup arkadaşlarımıza saldırgan ve tehditkar bir üslupla baskı altına almaya çalışan bir meclis üyemizin bu davranışını kınıyoruz. Bir daha böyle şeyler tekrarlanmamalı"

"Çukurçarşı bu kentin vitrinidir"

Durmuş’un konuşmasının ardından konuşan CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder ise "Aldığım edep gereği tehditkar değilimdir. 1986 yılından beri o çarşıda ticaret yapan biriyim. Bahsi geçen yerde 1 metrekare dahi mülküm olmamasına rağmen…  30 yıldır da Eskişehir Ticaret Odası’nda hizmet verdim.   Köprübaşı Caddesi, Sıcaksular, Asarcıklı, Değirmen Sokak,  bahsi geçen Çukurçarşı bölgesi çöküntü alanı haline gelmiştir. Bir sürü belediye başkanı geçmiştir. Çarşıda, şehrin göbeğinde metrekaresi pırlanta ile ölçülebilecek kadar değerli olan bölge 35 yıldır çöküntü alanıdır. Burada kat istemiyor insanlar. Sadece çivi çakacaklar veya yenileyecekler.  Hala daha ince ince, milimetre milimetre, "Yettiniz arkadaşlar" dedim. Yettiniz. "Adamın mülküne ortak değiliz" dedim. Bu belediye de böyle bir proje çıkartacak. Lütfen Allah aşkına artık yeterin. "Bir he diyelim de bir yenilensin artık çarşı" diyoruz. Onu tehdit etmişim de, haddimi aşmışım da. Kişinin mülkünü ve hakkını korumak için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçildim. Tabiki hakkı savunacağım. Önce adalet diyoruz. Partinin başında adalet yazıyor.  Adalet ise oradaki halkın hakkı da korunacak, burada belediyenin de hakkı korunacak. Önce kurumun çıkarları düşünülecek. Çukurçarşı bu kentin vitrinidir. Belediye burada zarar etmeyecektir. Aksine orada mülk elde edecektir. Kat karşılığı da anlaşma yapmıştır. Mülk sahipleri evet diyor, bizde buradan artık günahtır ya. Ben bu hassasiyetimle söyledim. Neymiş had aşmakmış. Kurumun ve şahsın hakkı korunuyorsa, bunun adı had aşmaksa ben o haddimi aştım. Adaletli davranmak had aşmak değildir. İnsanların hakkını tabi ki savunacağım” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Fatma 1 ay önce
Darısı sehrin merkezinde kalan yunuskent kucuk sanayinin dönüşümüne diyelim
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:07
Güneş 07:30
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:52
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@