alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de "sınavlar iptal edilsin" çağrısı

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, yüz yüze eğitime devam eden eğitimcilerin hala aşılanmadığını söyledi. Alkan, "Bugüne kadar ülkemizde 87 öğretmen hayatını kaybetti. Eğitim emekçisi arkadaşlarımızı aşılanmadıkları, düzenli test yapılmadığı, eğitim kurumlarında gerekli önlemler alınmadığı için önlenebilir ölümler sonucu kaybettik" dedi.

Gündem 19.04.2021, 13:18 ABONE OL: google news
Eskişehir'de "sınavlar iptal edilsin" çağrısı

Alkan, "Her gün 8. ve 12. sınıflarda eğitim yapan okullardan vaka haberleri geliyor. En son Atatürk Ortaokulu ve Necip Fazıl Yıldırım Ortaokulu yerinde bir kararla uzaktan eğitime geçti. Eskişehir'de yüz yüze eğitime devam eden 8. Ve 12 sınıflarda öğrencilerin derse katılım oranı yüzde 10 nu geçmemektedir. Örneğin Melahat Ünügör Ortaokulunda 450 öğrenciden 50 öğrenci derse devam etmektedir. En merkezi okullarımızdaki bu oran çevre okullarda ve ilçelerde yüzde 5'e düşmektedir. Bu okullardaki öğrenciler ve öğretmenlerin birçoğu risk altında toplu taşıma ile okullarına gidiyor. Acilen bu okullarda uzaktan eğitime geçilmez ise tablo daha da ağırlaşacaktır. Ayrıca Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ile Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), ortaokul ve lise öğretmenleri de aşılama grubu içinde yok. LGS ve YKS'ye girecek 8. sınıf ile 12. sınıflarla ağustos ayından bu yana yüz yüze eğitim yapılıyor. Aşılama takviminde yoklar" dedi.

"87 öğretmen hayatını kaybetti"

Alkan, "Pandemi tablosu ağırlaştı iken  bir de öğretmen arkadaşlar reel olmayan uygulamalara maruz kalmaktadırlar. Özellikle liselerde okullarda öğrenciler yokken öğretmenlere canlı derslere okullardan girmeleri konusunda idareciler tarafından baskı yapmaktadırlar. Bu ısrar neden? Bugüne kadar ülkemizde 87 öğretmen hayatını kaybetti. Eğitim emekçisi arkadaşlarımızı aşılanmadıkları, düzenli test yapılmadığı, eğitim kurumlarında gerekli önlemler alınmadığı için önlenebilir ölümler sonucu kaybettik. Merkezi sınavlar iptal edilmelidir! Vakaların arttığı, milyonlarca öğrencimizin eğitime erişemediği, müfredatın seyreltilmediği, eşitsizliğin derinleştiği bir gerçeklikte; başta Liseye Giriş Sınavı olmak üzere merkezi sınavlar iptal edilmelidir! Hiçbir sınav yaşamdan, sağlık hakkından, öğrencilerimizin eğitim hakkından değerli değildir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@