banner848

banner766

Eskişehir'de toplu taşımada o uygulama başladı

Korona Virüs ile Mücadele Eylem Planı kapsamında Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, kent genelinde denetimlerini sürdürüyor. Vaka sayılarındaki artış nedeniyle kontrollerin artarak devam edeceğini hatırlatan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 8 Eylül'de aldığı karar ile tramvaylarda ve otobüslerde kapasitenin yüzde 50'si oranında yolcu taşınmaya başladığı bilgisini paylaştı.

Gündem 09.09.2020, 14:39 12.09.2020, 00:24
Eskişehir'de toplu taşımada o uygulama başladı

Mart ayı başından beri aldığı tedbirler ile korona virüs salgınının yayılmasını önlemeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, kararlılıkla uyguladığı eylem planı kapsamında kontrollerini sürdürüyor. Halk sağlığı için fırınlar ve pastaneler başta olmak üzere genel denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri, toplu taşıma araçlarında da düzenli olarak kontroller gerçekleştiriyor.

Başta taksi ve minibüsler olmak üzere tüm toplu taşımaları düzenli olarak denetlediklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 8 Eylül tarihinde aldığı kararlar çerçevesinde toplu taşımalarda bazı değişiklikler olduğunu belirttiler.

Değişiklikler kapsamında bilgiler paylaşan yetkililer "Son alınan kararlar ile minibüs ve midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırma yapılamayan otobüslerde koltuk sayısı kadar yolcu taşınmasına, ancak tramvaylarda ve kapasitesi seyreltilmiş otobüslerde yolcu kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu taşınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda seyreltilmiş koltuk kapasiteli otobüslerimizde de tramvaylarda olduğu gibi yüzde 50 kapasite ile yolcu alabileceğiz. Burada asıl önemli olan vatandaşlarımızın araç içlerinde mesafelerini koruyabilmeleri ve maskelerini kesinlikle çene altında değil ağız ve burunlarını kapatacak şekilde kullanmalarıdır. Aynı gün alınan kararlar kapsamında ev dışında nerede olursak olalım maske takma zorunluluğu da getirilmiştir. Vatandaşlarımızdan ricamız maske ve mesafe kurallarına riayet ederek, kişisel sorumluluklarını yerine getirmeleridir" diyerek Eskişehir'de artan vaka sayılarını hatırlattılar. 

"Maske var... Maske var! Karar Sizin!"

Büyükşehir Belediyesi bir yandan denetimlerini sürdürürken, bir yandan da sosyal medya ve kent için bilboardlar ile vatandaşları pandemi konusunda uyarıcı çalışmalara devam ediyor. Daha önce şehri maske ve mesafe konulu çalışmalarla donatan Büyükşehir Belediyesi, vaka sayılarının daha da artmasıyla birlikte 'Maske Var... Maske Var! Karar Sizin!' yazılı çalışmaları şehrin dört bir yanına asmaya başladı. Görsellerde yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek dinlemeksizin her yaştan bireyin hastanede entübe durumunda yattığı fotoğraflar paylaşıldı. 

Yorumlar (1)
Kaptan 2 hafta önce
Ayda yılda bir polis zabıta denetimi gösterişten başka bir numarası yok...ya Diğer günlerde kim denetlemis otobüsü?Bir gün değil hergun denetlensin,toplu taşıma virüs için en elverisli ortam imkanı olan binmesin...
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:40
Öğle 12:55
İkindi 16:20
Akşam 19:01
Yatsı 20:19
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@