alexa

banner912

banner766

'Eskişehir'de vaka sayısı tırmanıyor, Bakan'dan randevu talep ediyoruz'

Eskişehir Bilecik Tabip odası, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Eskişehir Bilecik Kütahya Diş hekimleri Odası, Eskişehir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından yapılan ortak açıklamada, Eskişehir'de günlük koronavirüs vaka sayısının 500'e çıktığı belirtildi. Sağlık Meslek Örgütleri'nin açıklamasında Eskişehir'e gelecek Bakan Fahrettin Koca'dan randevu talep edildi.

Gündem 22.10.2020, 13:07 23.10.2020, 16:47 ABONE OL: google news
'Eskişehir'de vaka sayısı tırmanıyor, Bakan'dan randevu talep ediyoruz'

Eskişehir Bilecik Tabip odası, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Eskişehir Bilecik Kütahya Diş hekimleri Odası, Eskişehir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından, kentteki yeni tip koronavirüs vakalarındaki son durum ile ilgili açıklama yapıldı.

Sağlık Meslek Örgütleri'nin açıklamasında Eskişehir'de günlük koronavirüs vaka sayısının 500'lere çıktığı ifade edilerek, "Sağlık Meslek Örgütleri olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ nden ve ilimizi ziyarete gelecek olan Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ dan sorunlarımızı ve sorularımızı iletmek için randevu talep etmekteyiz" denildi.

Açıklamada koronavirüs salgınında son durum ve taleplerle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi;

Eskişehir’ in tüm sağlık örgütleri olarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, sizlere ve vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler verdiğimiz sağlık hizmeti sırasında hastalanıyoruz, ölüyoruz. 

Çalışma koşullarımızın düzenlenmesi, iyileştirilmesi taleplerimiz var. İl Sağlık Müdürlüğüyle görüşme talebimize cevap verilmemiştir. Sağlık Bakanlığı Saha Denetleme ekiplerinin ilimizde olduğu, Sayın Sağlık Bakanımızın ilimize geleceği şu günlerde bizlerde gördüğümüz, yaşadığımız sorunları birinci ağızdan yetkili makamlara iletmek ve soracağımız sorulara cevap istemekteyiz.

Her gün onlarca sağlık çalışanının Covid-19 (+) pozitif olduğunu duymakta, bunların birçoğunun hastaneye yatarak tedavi olduğunu bilmekteyiz. Yetkililerden sağlık çalışanlarının kaçının covid-19 hastalığına yakalandığını, kaçının hastaneye yattığını, covid-19 testi yaptıran semptomu olan sağlık çalışanlarının test sonucu çıkıncaya kadar çalıştırılıp, çalıştırılmadığını, karantina ve izolasyon sürelerine uyulup, uyulmadığını bilmek istemekteyiz. Bunları bilelim ki sağlık meslek örgütleri olarak bizler meslektaşlarımıza destek olalım, sıkıntılarına ortak olalım ve gerektiğinde onları uyarabilelim. 

Sadece hastahane de çalışan sağlık çalışanları değil muayenehanelerinde çalışan hekim, diş hekimi, veteriner hekim, serbest eczahane sahibi eczacılar ve çalışanları için pandemi riskleri açısından standartlar getirilmeli, bu konularla ilgili koruyucu malzemelere ulaşmaları kolaylaştırılmalıdır.

Pandeminin başlangıcında Eskişehirde günlük 25-30 covid-19 (+) vaka tespit edilirken, temmuz-ağustos aylarında günlük vakalar 100’ lere çıkmıştı. Bu günlerde duymaktayız ki vaka sayıları 500’lere çıkmıştır. Vaka sayılarındaki artmaların yaşandığı bu günlerde virüs yükünü azaltmak amacıyla özellikle covid servisleri, covid poliklinikleri, aile sağlığı merkezleri, filyasyon ekiplerinde mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesini ve dönüşümlü çalışmaya geçmeyi talep etmekteyiz. Üniversitelerin açılmasının da gündeme geldiği bu günlerde 3 üniversitenin olduğu ilimizde dışarıdan gelen vakalarla birlikte pandeminin seyri ilimiz için çok vahim bir duruma gelecektir.

İlköğretim ve orta öğretimde yüz yüze eğitim başladıktan sonra pandemi risk değerlendirmesi ve bulaş oranının artıp artmadığı belirlenmiş midir? Milli Eğitim çalışanları, öğretmen, öğrenci ve velilerin riskleri nedir? Açıklanması gerekmektedir.

Bu yıl İnfluenza aşısının çok yaygın yapılması ve kamusal bir sorumlulukla ücretsiz temininin üstlenilmesinin önemli olduğu, Dünya Sağlık Örgütünün aldığı tavsiye kararı üzere İnfluenza aşısı yapılmış kişilerde Covid-19 mortalitesinin azaldığına dair öncül çalışmalarının mevcut olduğu dikkate alınarak aşının özellikle risk gruplarına olmak üzere yeterince temin edilmesi gerekliliği sağlık örgütlerince defalarca hatırlatılmasına ve İnfluenza aşısınında özellikle eylül-ekim aylarında yapılması gerekmesine rağmen ekim ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde hala aşı, bakanlık tarafından belirlenen 1.derece yüksek risk grubunun dışındaki riskli ve sağlıklı kişilere uygulanamamaktadır. Ayrıca 80 milyon vatandaşımız olmasına rağmen alınan aşı dozunun yetersizliği ortadadır. Bakanlığın belirlediği 1. risk grubunun hangi hastalıkları içerdiği, kimleri kapsadığı bilinmemektedir. İnfluenza aşısının uygulanmasındaki bu karmaşa hem vatandaşı hastalıklar açısından riske açık hale getirmekte, aynı zaman da da eczacılar ve aile hekimlerini vatandaşla karşı karşıya getirmektedir. Eczahanelerde ve ASM de uzun aşı liste ve kuyrukları yaratarak tartışma ve şiddet ortamı yaratmaktadır.

Tekrar yetkililere sesleniyor ve soruyoruz; sağlık hizmeti verirken kendimizi daha etkin korumak, sunduğumuz sağlık hizmetinin daha verimli ve etkin olması için öncelikli olarak ilimizdeki, sonrası tüm ülkedeki covid-19 tedavisi gören (+) veya (-) tüm vaka sayıları, karantinaya alınanlar, temaslı sayıları, temaslılardaki test sayıları, temaslılardan tedaviye alınanlar, reenfeksiyon sayıları, tüm bunlara ilaveten sağlık çalışanlarındaki covid-19 sayılarının şeffaflıkla paylaşılmasını, İnfluenza aşısının ilimizde ne  zaman ve nasıl uygulanacağının açıklanmasını istemekteyiz.

Eskişehir Kütahya Bilecik Diş Hekimleri Odası, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası'ndan (SES) oluşan Sağlık Meslek Örgütleri olarak İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve ilimizi ziyarete gelecek olan Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sorunlarımızı ve sorularımızı iletmek için randevu talep etmekteyiz"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@