alexa

banner967

banner972

banner974

banner977

banner979

banner912

banner966

banner970

banner971

banner975

banner976

banner766

Eskişehir'de velilerden taahhütname tepkisi

Eskişehir'de yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesi sonrası okul yönetimleri tarafından velilere dağıtılan taahhütname velilerin tepkisine neden oldu. Taahhütnameyi imzalamak istemeyen veliler, "Çocuklarımızın okulda karşılabileceği kaza gibi risklerden biz neden sorumlu olalım" diye tepki gösterdiler. Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşen sorumlulukları velilere yıkmaktadır" dedi.

Gündem 14.10.2020, 16:27 15.10.2020, 17:25 ABONE OL: google news
Eskişehir'de velilerden taahhütname tepkisi

Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir'de de yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesi sonrası binlerce öğrenci aylar sonra sınıflarına döndü.

12 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren kentteki okullarda dağıtılan ve imzalamaları istenilen taahhütnameye veliler tepkili.

Velilere dağıtılan taahhütnamede "Çocuğumun ateş, öksürük, burun akıntısı, ishal şikayeti olması durumu ile aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığında ya da COVİD-19 tanısı alan kişi bulunması durumunda çocuğumu okula getirmemem ve bu durumu okula bildirmem gerektiği konusunda bilgilendirildim. Yukarıda belirtilen durumlarda cocuğumu okula getirmeyeceğimi ve getirmeme sebebimi okul yönetimine bildirmeyi, ayrıca çocuğumun okulda karşılaşabileceği kaza,salgın hastalık vb. riskleri ile  bu nedenlerden dolayı kendisine yapılabilecek tıbbi müdahalelerin sonuçları ve sorumluluğu tarafıma ait olup, bu sorumluluğu kabul edeceğime taahhüt ederim" maddesi yer alıyor.

"Bu maddeleri kabul etmemiz mümkün değil"

Veliler ilgili maddelere tepki gösterirken, "Çocuğumuzu okullara bir nevi emanet ediyoruz. Emanet alanında bir takım sorumluluklar tabi ki olmalı. Buradaki maddeler tamamen tüm sorumluluklardan kurtulmak anlamına geliyor. En ufak bir ihmal sonrası çocuğumuzun başına bir şey gelirse, ailesi olarak hakkımızı hiçbir şekilde arayamacak mıyız?. Bu şekilde bir taahhütnameyi kabul etmemiz mümkün değil" diye konuştular. 

"Veliye taahhütname imzalatmakla olmaz"

Taahhütname ile ilgili konuşan Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Bakanlık kabul etmese de Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşen sorumlulukları velilere yıkmaktadır. Bu belge pandemi sürecine bakış açısının nasıl olduğunu ortaya koymaktadır. Salgın hastalığın önlenmesi bireysel değil devlet tarafından toplumsal olarak yönetilmelidir. Veliye taahhütname imzalatma ile olmaz" dedi. 

Yorumlar (0)
banner962
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Temmuz 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:42
Öğle 13:09
İkindi 17:04
Akşam 20:27
Yatsı 22:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@