alexa

banner912

banner766

Eskişehir'den çağrı: Korona ile mücadele yerel pandemi kurullarına devredilmeli

Eskişehir Bilecik Tabip Odası üyeleri Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, açıklanan iki haftalık kısmi kapanma ile ilgili, "Alındığı söylenen önlemler, ölümleri durdurmayacak, sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlu koşulları değiştirmeyecektir" dediler.

Gündem 15.04.2021, 14:01 16.04.2021, 14:06 ABONE OL: google news
Eskişehir'den çağrı: Korona ile mücadele yerel pandemi kurullarına devredilmeli

EBTO Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Neşe Yılmaz, "Yeni açıklanan iki haftalık kısmi kapanma iktidarın pandemiyi yönetememesinin bir göstergesidir. Değişik isimler verilerek yapılan açılmalar kapanmalarla pandemi yönetimi yap boz tahtasına dönmüştür. Yeni kısıtlamalarda iktidarın bilim dışı anlayışının ürünüdür. Alındığı söylenen önlemler, ölümleri durdurmayacak, sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlu koşulları değiştirmeyecektir. Pandemi yoksulları ve işçileri vurmaktadır. Her gün yüzlerce yurttaşımızı toprağa veriyoruz. Her gün yurttaşların onbinlercesini hasta eden pandemiyle ve pandeminin kötü yönetilmesiyle karşı karşıyayız. İktidar bilimin, meslek örgütlerinin sesine kulağını tıkamakta, sermayenin çıkarlarına uygun kararları uygulamaktadır. Bu tedbirler paketi halkı oyalama paketidir. Baştan beri salgını yönetmek yerine algıyı yönetmeye çalışıyorlar. "Aşı umudu tacirliği" yaparak halkı oyalıyorlar. Mızrak çuvala sığmayınca da "maske, mesafe, hijyen’’ tekerlemesiyle suçu vatandaşa atıyorlar" dedi.

"Covid-19 Meslek hastalığı olarak kabul edilmeli"

Yılmaz şöyle konuştu; 

"Bir yıldır her zaman olduğu gibi söylenmeyeni söylemeye, görünmeyeni görünür kılmaya çalıştık. Bu gün buradayız çünkü ölümleri görmeye, meslektaşlarımızın tükendiğine tanıklık etmeye tahammülümüz kalmadı. Günlük vaka sayıları 60.000'leri, can kayıpları 250'yi aştı. Hastaneler Covid-19 vakalarıyla dolu, yoğun bakımlarda yer yok. Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz. Covid-19 dışı hastalar mağdur, ertelenemez sağlık sorunları olanlar sağlık hizmetine ulaşamıyor. Yeter, bu kabusu hep birlikte durduralım. TTB olarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Acil önlemler almanız gerekmektedir. Mevcut sağlık politikaları değiştirilerek, sağlık meslek örgütlerinin katılımıyla sağlığa bütüncül bakan bir sistem oluşturulmalıdır. Pandemi ile mücadele yerel yönetimlerin, sağlık emek ve meslek örgütlerinin katılımıyla oluşmuş yerel pandemi kurullarına devredilmelidir. Bilimsel kriterlere uygun filyasyon çalışmasıyla salgının ilk kaynağına ulaşılarak, bireyler hastalanmadan önlem alınmalıdır. Çalışanlar hiçbir sosyal ve ekonomik kayba uğramadan üretim alanları en az 14 gün, tercihen 28 gün kapatılmalıdır. Uluslararası dolaşım en aza indirgenmelidir. Aşılamada hedef toplumsal bağışıklama olmalıdır. Aşı takvimi net, aşı temin süreci şeffaf olmalıdır. Aşı da patenti ortadan kaldıracak uluslararası adımlar atılmalıdır. Sağlık çalışanları için Covid-19 Meslek hastalığı olarak kabul edilmeli, atama bekleyen ve KHK ile atılmış sağlık çalışanları işe başlatılmalıdır. Hareketliliği azaltıp, bulaşı önlememiz için ekeonomik destek, zamanında aşılanma, şeffaf bilgi edinme yurttaşlık haklarımızdır. Uyarılarımıza rağmen yanlış sağlık politikalarında ısrar edilmesi sosyal cinayettir. Toplumun ve sağlık çalışanlarının canını ve sağlığını riske atan vurdumduymazlığa tahammülümüz kalmamıştır. Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin. Artık tükendik, söylenecek sözümüzü tükettik. Çığlığımızla buradayız. Bu çığlık hepimizin"

Etkinliğe CHP Milletvekili jale Nur Süllü de destek verdi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:46
Öğle 13:00
İkindi 16:50
Akşam 20:04
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@