alexa

banner766

Eskişehir'den SMA tedavisi çağrısı: SGK kapsamına alınmalı

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, SMA hastaları için çağrıda bulundu: Mutlaka SGK kapsamına alınmalı...

Gündem 30.12.2020, 19:32 ABONE OL: google news
Eskişehir'den SMA tedavisi çağrısı: SGK kapsamına alınmalı

Kamış açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"SMA kısaltması ile Spinal Muskuler Atrofi denilen hastalık omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir durumdur.

Ön boynuz hücrelerinde görülen dejenerasyon nedeni ile; kaslarımızın kontrolünü sağlayan sinirlerin fonksiyonu için gerekli protein üretimi gerçekleştirilemez. İstemli kaslarda kuvvetsizlik ve erime görülür.

Sinir hücrelerinin işlevini yerine getirememesi; zayıflamaya ve genellikle ölümcül kas güçsüzlüğüne sebep olur. İstemsiz kaslar bu hastalıktan etkilenmez.

Hastalığın tedavisi için gerekli Zolgensma gen terapisinin maliyeti 2.4 milyon dolar. Bu ilaç sadece Amerika’da bulunuyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 22.12.2020 tarihli yazısı ile yurt dışı ilaç listesine eklendi. Ancak bu karar sadece ailelerin tedavi için Amerika’ya gitmemesine yarıyor. Yine tedavinin masrafının aileler tarafından karşılanması gerekiyor. Bu sebeple aileler yavruları için yardım kampanyaları ile para topluyorlar.

Sosyal devlet yapısında vatandaşların sağlık için bu kadar para harcaması söz konusu olmamalı. Bu tedavi acilen SGK kapsamına alınıp bu minik yavrularımızın sağlıklarına kavuşması sağlanmalıdır" 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:14
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@