alexa

banner912

banner766

Eskişehir Ekspres'in detaylarına ulaştığı "hastanede mobbing" iddiasına ilk açıklama

Eskişehir'de Yunusemre Devlet Hastanesi'nde meydana gelen ve Eskişehir Ekspres'in detayları ulaştığı "hastanede mobbing ve poliklinik odasında doktora müdahale" iddialarına ilk açıklama SES Eskişehir Şubesi'nden tepki geldi. Dr. Birtürk Özkavak, "Liyakatsiz yöneticiler, keyfiyet ve yandaş sendika ile kol kola..." ifadeleriyle yaşanan olaya sert tepki gösterdi.

Gündem 26.03.2021, 10:40 27.03.2021, 16:18 ABONE OL: google news
Eskişehir Ekspres'in detaylarına ulaştığı "hastanede mobbing" iddiasına ilk açıklama

Eskişehir'de görevli olan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Samet Temel’in sosyal medyada paylaştığı video gündeme oturdu. Yunusemre Devlet Hastanesi'ndeki poliklinik odasından görevliler tarafından zorla çıkarılmaya çalışıldığını iddia eden Dr. Samet Temel, o anları anbean görüntüledi. Video kaydında, hastane yönetiminden bir görevlinin, güvenlik görevlileri eşliğinde poliklinik odasına geldiği ve burada tartışma yaşandığı görülüyor. 

İlk olarak Eskişehir Ekspres'in detaylarına ulaştığı olayın görüntüleri Eskişehir'de büyük yankı uyandırdı. İlk tepki SES Eskişehir Şubesi'nden geldi. SES Eskişehir Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, "Liyakatsiz yöneticiler, performans baskısı, keyfiyet ve yandaş sendika ile kol kola yürütülen atamalar/yer değiştirmeler, mobbing had safhaya ulaşmıştır. Sağlık sistemi çürütülmüştür. Çalışanlar bir taraftan salgınla uğraşıp hayatını korumaya çalışırken bir taraftan da bu tür baskılarla kuralsız ve keyfi davranışlara maruz kalmaktadır" dedi. 

Özkavak, "Dün gece Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde Dr Samet Temel’in yaşadıkları ile ilgili önce sosyal medyaya düşen görüntüler ve akabinde yerel basına yansıyan haberler ile bir kez daha sarsıldık. Sendika olarak olaylar ile ilgili incelemeler ve görüşmeler yaptık. Üyelerimizden ve diğer sağlık çalışanlarından bilgi aldık" dedi. 

"Sağlık kurumları iyi yönetilemiyor"

Özkavak "Hemen başta belirtmemiz gerekir ki bu tür olaylar birçok alandaki çürümüşlüğün, yozlaşmanın, liyakatsizliğin, değerbilmezliğin, taraftarlığın, yandaş sendikacılığın, mobbingin sağlık alanındaki tezahürlerindendir. Bu tür olaylar neden değil; saydığımız başlıkların sonucudur.  Yunus Emre Devlet Hastanesi’ndeki olayları basit bir tartışma, şiddet, mobbing haberi olarak görmek ve böyle değerlendirmek gerçeği es geçmektir. Evet görüntülerde , anlatılanlarda; şiddetin, mobbingin, baskının açıkça yaşandığını görüyoruz anlıyoruz. Biz sağlık emekçileri olarak buna benzer basına yansımayan onlarca olay yaşıyoruz. Yöneticilerin açık/kapalı tehdidine, mobbingine maruz kalıyoruz. Bu olay yine bir sağlık emekçisinin itirazları üzerine açığa çıkan “buz dağının görünen yüzüdür”. Hastaneler ve diğer sağlık kurumları uzun zamandır söylediğimiz gibi iyi yönetilememektedir" dedi. 

"Sağlıkçılar baskılara maruz kalıyor"

Dr. Özkavak, "Liyakatsiz yöneticiler, performans baskısı, keyfiyet ve yandaş sendika ile kol kola yürütülen atamalar/yer değiştirmeler, mobbing had safhaya ulaşmıştır. Sağlık sistemi çürütülmüştür. Çalışanlar bir taraftan salgınla uğraşıp hayatını korumaya çalışırken bir taraftan da bu tür baskılarla kuralsız ve keyfi davranışlara maruz kalmaktadır. Son bir ayda “Çifteler Devlet Hastanesi Haberleri”, ”Şehir Hastanesi Haberleri” basına yansıdı; şimdi de burası düşünüldüğünde ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Sonuç olarak dünkü olayda çok sayıda yöneticinin dahli olduğu iddia edilmektedir. Sosyal medyadaki görüntüler ve basında detaylandırılan haberler çok ciddidir. Konunun geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. SES Eskişehir Şubesi olarak adli ve idari tahkikatların yapılmasını, olayların tüm boyutlarıyla soruşturulmasını talep ediyoruz. Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri sendikası olarak; sağlık emekçilerine uygulanan her türlü baskının mobbingin, şiddetin karşısında olduğumuzu ifade ediyoruz.   Sağlık Emekçilerinin her türlü haklı taleplerinin yanında olacağız" diye konuştu.

Yunusemre Devlet Hastanesi'nde neler oluyor? Eskişehir'i sarsan görüntüler (Detaylar için tıklayın)

Yorumlar (4)
Celâl yılmaz 3 hafta önce
Bu ne ki çalışanlar cinnet geçirecek böyle giderse
Hümeyra 3 hafta önce
Bir insanın kişiliği yüzüne yansırmış inşAllah Samet beyde haklılığı en kısa zamanda ortaya çıkacak ve herkes olması gerektiği yerde olur
Ahmet cantürk 3 hafta önce
Hocam işini layıkıyla yapan birisidir hakkını yemeye çalışıyorlar . Hastane yönetimi aldığı karardan dönmelidir
Yıldız Kaya 1 hafta önce
Dokrumuz istiyoruz işini hakkıyla yapan orda tek dr samet temel en kısa zamanda görevinin başına gelmesini istiyorum eskişehirin en iyi kadın doğum doktor samet temel inşAllah bizlerin duası ile geri gelecek Allahtan umut kesilmez inşAllah her şey çok güzel olacak
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:11
Öğle 13:03
İkindi 16:45
Akşam 19:45
Yatsı 21:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@