alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'in çevre sorunları 18 maddede sıralandı

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, 5 Haziran Çevre Günü açıklamasında Eskişehir'in çevre sorunlarını 18 maddede sıraladı. Dernek Başkanı Sadık Yurtman, kentte güneş, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla önem verilerek, yatırımların buna göre şekillenmesi gerektiğini ifade etti.

Gündem 04.06.2021, 12:35 05.06.2021, 13:53 ABONE OL: google news
Eskişehir'in çevre sorunları 18 maddede sıralandı

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Sadık Yurtman, kentin çevre sorunlarını ve çözüm yollarını 18 maddede şu şekilde sıraladı;

 1. 1080 MV'lık Kömürlü Termik Santral ihalesi yargı tarafından durdurulsa da Cumhurbaşkanlığı yatırım programından çıkarılmamış ve gündemden düşmemiştir. Bu yatırım tamamen durdurularak yenilenebilir enerji kaynaklarına (güneş, rüzgar, jeotermal, biogaz) yönelinmesi iklim krizini önlemeye ve karbon salınımının azaltılmasına büyük katkı sağlayacaktır.
 2. MAPEG (Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından 3 Eylül 2020'de ihalesi yapılan şehrimizin 39 alanında ihaleye açtığı bu sahalar ağırlıklı olarak IV. grup ihaleler ki bu ihale kapsamında Linyit, Taşkömürü, Altın, Gümüş vb gibi madenleri kapsamaktadır. İhaleler, sondajlar ve aramalar devam etmektedir. Bunların sonucunda şehrimizin bir çok yerinde maden çalışmaları başladı, başlayacaktır.
 3. Eskişehir/Alpu/Eşme mahallesinde ÇED gerekli değildir kararından sonra altın arama ve sondaj çalışmaları son hızla devam etmektedir ve Alpu/ Eşme ve yakın mahalleler ile porsuk çayı bu sondaj dan büyük oranda etkilenecektir.
 4. Eskişehir’i ikiye bölen Porsuk Çayı Kütahya Belediyesince ve Kütahya’daki sanayi kuruluşlarında yapılan arıtma tesislerine rağmen kirletilerek şehrimize gelmekte olup, Porsuk Çayı'nın kirletilmesinin önüne mutlaka geçilmelidir. Ayrıca Porsuk Çayı'nın etrafındaki heyelanın önlenmesi amacıyla ağaçlandırma faaliyetlerine devam edilmelidir. Porsuk Çayı'nı besleyen derelerin de kirlenmesinin önüne mutlaka geçilmelidir.
 5. Eskişehir/Sivrihisar/Kaymaz mahallesinde yaşam alanlarının hemen yanında yapılan siyanürlü atık çamur havuzu inşaatı hızla devam etmekte olup, ileriki dönemde bu siyanürlü havuz nedeniyle istenmeyen olayların olabileceği endişesi taşımaktayız.
 6. Eskişehir/Sivrihisar/ Sığırcık, Kaldırım, Göktepe ve Yeniköy mahallelerinde fazla suya ihtiyacı olan mısır, ayçiceği, şeker pancarı, yonca ekimlerinin fazlalaşması, vahşi sulama ve yer altı sularının bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanılmasından dolayı onlarca obruklar oluşmuş ve oluşmaya devam etmektedir. Bu Obruklar Ankara-İzmir YHT (Yüksek Hızlı Tren) güzergahına 1,5 kilometre uzaklıkta olup,  yer altı sularının bu hızla tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlar doğurabilecektir.
 7. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 65 bin kişi çalışmakta olup, sabah mesai başlangıcı ve akşam mesai bitiminde çevre yolu bu araç trafiği yükünü taşıyamamaktadır. Bunun neticesinde egzozdan çıkan gazlar nedeni çevremizi kirletmektedir. Ayrıca Seyitgazi/Kırka’da bulunan Etimaden şirketinde çalışan binlerce elemanların servislerle taşınmasında yolun tek şeritli olması Eskişehir’e yakışmamaktadır. Havayolu taşımacılığının da yeterli olmaması çok üzücüdür.
 8. Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyelerince yürütülen  ambalaj atıklarının geri dönüşüm çalışmaları daha yaygınlaştırılarak halkın geri dönüşüme katkısının arttırılması çevreye katkısını arttıracaktır.
 9. Eskişehir/Seyitgazi/Kırka/Çatören barajı ve Tepebaşı/Takmak/ Musaözü göleti kurumuş olup, iklim krizi şehrimizi de etkilemekte olduğundan su tüketiminin azaltılması yönünde çalışmalar yapılması, su tasarrufunun önemine dikkat çekilmesi, yağmur sularından konutlarda biriktirilerek yararlanılması ve İçme suyu olarak koruma altına alınan Sakaryabaşı'ndan çıkan temiz ve berrak suyun  kapalı sistem ile bu suyun şehrimize kazandırılması çevremize katkısı büyük olacaktır.
 10. Eskişehir/Mihallıççık/Tatarcık  mahallesinde ve bölgede kanseroçajen madde olan  Asbest atıkları ve asbestten yapılan çanak, çömlek gibi eşya veya evlerde kullanımının mutlaka önüne geçilmesi gerekmektedir.
 11. Eskişehir/Mihallıççık/Koyunağılı Mahallesinde 145 MW'e kurulu gücü olan ve TMSF'de olan ve işletme ihalelerine talipli çıkmayan Yunusemre Kömürlü Termik Santrali'nin çalıştırılmayıp, yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması daha uygun olacağı kanısındayız.
 12. Eskişehir/Mihallıççık/Dinek/Goncaağlı bölgesinde mermer ocağı kapasite artırımı ile 198 bin 256 hektarlık alanda açık işletme olarak çalışacak ve yaklaşık 4-6 kilometre arasındaki uzaklıkta olan Dinek, Yalımkaya, Sorkun ve Gürleyik mahalleleri atık su, katı atık, tehlikeli atık, toz emisyonu ve gürültüye maruz kalacaklarından dolayı  mahallelerini terk edeceklerinden endişeleniyoruz.
 13. Dünyamızın kirletilmesinde doğada 400-600 yıl çözülemeyen petrol türevi tek kullanımlık plastik atıkların şehrimizde de kullanımının azaltılması ve ayrı toplanması, plastik (naylon) torba yerine bez, kağıt  torba,çanta   veya file kullanımın yaygınlaştırılması her bireyin görevi olmalıdır. 
 14. Şehrimizde mevcut olan bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, yurt dışında olduğu gibi şehrin merkezine motorlu araç trafiği girişinin önlenmesi/azaltılması, toplu taşımada da elektrikli araçların kullanımının arttırılması, Organize Sanayi Bölgesine  tramvay hattının ulaştırılması, havaya atılan kirletici emisyonların azaltılmasında katkı sağlayacağı kaşınılmaz bir gerçektir.
 15. Porsuk Çayı'nın geçtiği Beylikova ilçemizin Süleymaniye, Uzunburun, Sarıköy ve Yalınlı mahalleleri çevresinde çok fazla balık ölümleri 3-4 ay öncesi görülmüş olup, balık ölümlerinin gerçek nedenleri hala kamu oyuna açıklanmadığını hayretle gözlemlemekteyiz . 
 16. Çiftçilerimizin  bol miktarda kullandığı olan gübre ve ilaç kutuların geri dönüştürülmesi ve çevreye gelişi güzel atılmamasının yanında organik tarıma yönlendirilmesi büyük önem arz ederek, çevremizin korunmasında ve geliştirilmesinde  etkileri olacağını söyleyebiliriz.
 17. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Müdürlüğü tarafından Eskişehir ili Beylikova, Sivrihisar, Mihalıççık sınırlarının kesişme noktası olan Eskişehir-Ankara arasında tek ve biricik orman ve yaban hayatı barındıran en yüksek tepeye sahip Dumluca Dağı'nda kızıl geyiklerin vurulması için açılan ihaleye yargıdan dönerek kızıl geyikler kurtulmuştur.
 18. 2019 yılı Haziran ayında, Beylikova, Mihallıççık, Sivrihisar ilçelerimize bağlı Dumluca, Adahisar, Kızılcaören, Yalınlı, Süleymaniye ve Karaçam Mahallelerini içine alan toplam 3.140,55 hektarlık alanda kurulacak olan 391 bin 593 ağacın kesilmesine Dumluca Hamamı'nın yok olmasına sebep olacak krom manyezit ocağı ve demir nikel kırma eleme tesisi projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptali için Süleymaniye, Yalınlı ve Dumluca mahalle sakinlerimizce İdare Mahkemesi'ne başvurulmuştu. Yargıtay olumlu karar vermiş ve ağaçlar ve geyikler kurtulmuştur. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@