alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de 3 kilometrelik çile! Alkan: Milli Eğitim'in eli kolu bağlanmış durumda

Eskişehir'de öğrenciler ölümle yolculuğu haberine ilk tepki Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan'dan geldi. Alkan "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün eli kolu bağlanmış durumda. Fakat öğrencinin üstün faydası gereği bu sorun mutlaka çözülmelidir" dedi.

Gündem 28.11.2021, 16:49 28.11.2021, 17:01 ABONE OL: google news
Eskişehir'de 3 kilometrelik çile! Alkan: Milli Eğitim'in eli kolu bağlanmış durumda

Eskişehir Çifteler'deki Erbap Mahallesi'nde yaşayan öğrenciler, servis olmadığı için ayaklarına poşet bağlayıp, ilçe merkezindeki okullarına, tarlaların arasından ve Eskişehir-Konya yolundan geçerek gidiyor. Öğrenciler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte her gün 3 kilometre yürüyor.

Alkan'dan açıklama

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan  yaşanan sorunla ilgili yaptığı değerlendirmede "Mevzuat gereği taşımalı sisteme tabi değiller. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün eli kolu bağlanmış durumda. Fakat öğrencinin üstün faydası gereği bu sorun mutlaka çözülmelidir. En kestirme çözüm belediyenin olanaklarının devreye girmesidir.  Saat uygulamasının yarattığı olumsuzluk da var. Kışın o çocuklar karanlıkta nasıl okullara ulaşacaklar" diye konuştu.

Olay nedir?

Çifteler'e 3 kilometre uzaklıkta bulunan Erbap Mahallesi'nde yaşayan ve ilçe merkezindeki Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ortaokulu, Gazi İlkokulu ile Şehit Osman Genç Teknik Endüstri Meslek Lisesi'nde giden öğrenciler, servis olmadığı için her gün ayaklarına poşet bağlayıp, ıssız ve çamurlu arazilerden geçerek, yürümek zorunda kalıyor. Mahalle ve ilçe merkezini birbirinden ayıran Eskişehir-Konya kara yolundan karşıya geçen öğrenciler, büyük korku yaşıyor. Öğrenci velilerinden Abdülkadir Coşkun, çocukların her gün tehlikeli yollardan yürüyerek, okullarına gittiklerini belirtip, servis taleplerinin kaymakamlık tarafından kabul edilmediğini söyledi.

"Çifteler Kaymakamı servis teklifini reddetti"

Öğrencilerin her gün ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Abdülkadir Coşkun, "Mahallede 30'dan fazla öğrenci var. Bu durumu Milli Eğitim Bakanlığı'na, kaymakamlığa aktardık. Eskişehir Valiliği 'Buraya bir servis çıkaralım' dedi ama Çifteler Kaymakamı, bu durumu reddetti. Ailelerin durumunun iyi olduğunu söylediler. Saat 06.00'da işe gidiyorum, akşam saat 18.00'de işten geliyorum. Şimdi ben işi gücü bırakıp çocukları mı götürüp, getireyim? Şu çocukların haline bir bakın. Okula gitmek için 3 kilometre yol yürüyorlar. Ayrıca bu bölge boş bir arazi ve kış aylarında kurt, köpek ve domuz geliyor. Tehlikeli bir yol. Yolun kenarında kanal var. Bir de çocuklar çevre yolundan atlayıp geçiyor. Bu öğrenciler, her gün ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu öğrencilere yazık değil mi? 50'den fazla dilekçe gönderdik. Sesimizi ne şekilde duyurmamız gerekiyor? Ayrıca uzun ve tehlikeli yolu yürüyüp, okula giden öğrencilere köyden gelmedikleri için öğle yemeği verilmiyor. Yemek için çocuklar öğlen tekrar evlerine gidip, gelse 1,5 saat geçecek. Ona vakitleri yok. Bu çocuklar, akşam okuldan çıkana kadar aç bekliyor. Böyle adaletsizlik olamaz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@