alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de sağlıkçılardan hastane önünde eylem

Eskişehir'de Sağlık-Sen üyeleri Yunusemre Devlet Hastanesi'nde bir araya gelerek, sağlıkçılar arasında yapılan ekonomik ayrımcılığa tepki gösterdi. Sağlık-Sen Şube Başkanı Hüseyin Köksal, "Sayın Sağlık Bakanı, iyi güzel, hekim arkadaşlarımız alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı. Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine köstek olduğunuzun farkında mısınız" dedi.

Gündem 02.12.2021, 13:21 02.12.2021, 13:26 ABONE OL: google news
Eskişehir'de sağlıkçılardan hastane önünde eylem

Köksal, hastane önünde şu açıklamayı yaptı, "Bugün burada Sağlık Bakanlığı tarafından ve TBMM geçen sözde sağlık çalışanları esasında hekimlerimize yapılan düzenleme hakkında tutumuzu bildirmek üzere bulunmaktayız. Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 5000 ve 2500 liralık zammı yerinde buluyoruz ve destekliyoruz. Hekimlerimiz Avrupa da ki meslektaşlarına göre 10 kat fazla çalışıp 10'da bir kazanıyor. Bu sebeple verilen kararı destekliyoruz. Ancak Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Bu 1 milyonun içinde hemşire de var, doktor da var, sağlık teknikeri de var, şoför de var, temizlik görevlisi de var" dedi.

"Herkes biliyor Sağlık Bakanı bilmiyor mu?"

Köksal, "Yani bir "ordu”da olması gereken insan gücünün tamamı ülkemizin sağlık ordusunda fedakârca görev yapıyor. Herkes biliyor Sağlık Bakanı bilmiyor mu? Anlaşılan bilmiyor! Çünkü bugün yaptığı açıklamada "Sağlık çalışanlarına 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız" ifadelerini kullandı. Ardından bu zammı alacak sağlık çalışanlarının kimlerden oluşacağını söyledi. Sayın Bakan'ın tam ifadesiyle zam alacak sağlık çalışanları şu kişiler; "Pratisyen hekimlerin ek göstergesi 13 binden 33 bine, uzman hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin lira.” Sayın Sağlık Bakanı, iyi güzel, hekim arkadaşlarımız alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı. Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine köstek olduğunuzun farkında mısınız? Sağlık Bakanlığı sağlık sistemini uçurumdan aşağıya yuvarlayacak bir karar alıyor. Hekimlerimizin ücretlerinde iyileştirmelerin yapılması elbette elzemdir. Ancak bu iyileştirmelerden hekimlerin dışındaki sağlık çalışanlarının faydalanmaması kabul edilecek bir durum değildir. Bu konuda sağlık sistemini bitirecek, çalışma barışını yok edecek her türlü kararın karşısında olduğumuzu, sistemin bütün emekçilerinin mutlu olmasını sağlayacak şekilde çalışanlarımızın yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@