alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de üç üniversiteden ortak proje: YÖK onayladı

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi ortak proje için bir araya geldi. Proje YÖK tarafından onaylandı. Eskişehir'deki üç üniversite ortak bir araştırma merkezi kuracak.

Gündem 01.12.2021, 12:47 01.12.2021, 12:58 ABONE OL: google news
Eskişehir'de üç üniversiteden ortak proje: YÖK onayladı

ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir'deki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. 2 Eylül Kampüsü'nde düzenlenen ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alper Çubuk, Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç ile Eskişehir'deki basın kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı kahvaltıda Döğeroğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin geride bıraktığı 3 yılı değerlendirdi.

Araştırma Üniversitesi olma misyonumuzu koruyoruz

Prof. Dr. Döğeroğlu burada yaptığı açıklamada göreve başladıklarında araştırma üniversitesi olma misyonuyla yola çıktıklarını hatırlatarak, "Makale sayımız her yıl yüzde 30-35 artarak devam ediyor. Nitelikli yayınları gösteren Q1, Q2 kategorilerinde en önde yer alan üniversitelerinden biriyiz. Yani biz araştırma üniversitesi olma misyonumuzu koruyoruz.” dedi.

TÜBİTAK'a en fazla proje sunan üniversitelerden biriyiz

ESTÜ'nün araştırma potansiyelinin yüksek olduğunu ve bu durumun TÜBİTAK raporlarına da yansıdığını belirten Döğeroğlu, ESTÜ'nün birçok alanda iyi yayın sayısına sahip olduğunu ifade etti. Döğeroğlu, ESTÜ'nün TÜBİTAK'a en fazla proje sunan üniversitelerden biri olduğunu belirterek, ESTÜ'nün yayın, patent ve proje potansiyellerini daha da artırmak istediklerini söyledi. Başta TÜBİTAK olmak üzere kurum dışı proje başvuru sayılarının da arttığına dikkat çeken Döğeroğlu, "TÜBİTAK'ın sanayi destek programlarında en çok bursiyeri olan 7. Üniversiteyiz. TÜBİTAK'a en fazla proje sunan üniversiteler arasında 11. sıradayız.” dedi.

ESTÜ büyük bir sıçrama yapacak

Geride bırakılan 3 yıl içerisinde yapılan çalışmalar sayesinde ESTÜ'nün başarı grafiğinin her geçen gün daha da yükseldiğine dikkat çeken Döğeroğlu, bunun üniversite sıralamalarına da yansıdığı belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın her yıl yayınladığı Girişimci Yenilikçi Üniversite Endeksi'ne ilk kez geçen yıl 19. sıradan giriş yaptıklarını hatırlatan Döğeroğlu, yeni kurulan üniversitelerden sadece ESTÜ'nün bu sıralamaya girmeyi başardığına vurgu yaptı. Döğeroğlu, URAP sıralamasında da ESTÜ'nün 87. sırada olduğunu anımsatarak, bu sıralamanın sadece bir buçuk yıllık performansının sonucu olduğuna dikkat çekti. Döğeroğlu, 5 ve 7 yıllık performanslarının verilere yansımasıyla birlikte ESTÜ'nün ileriki yıllarda büyük bir sıçrama yaparak daha da yukarılara tırmanacağının altını çizdi.

Üç üniversite ortaklaşa bir araştırma merkezi kuracak

Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Döğeroğlu, "Koordinatörlüğünü bizim yapacağımız uygulamalı eğitimde insan bilgisayar etkileşimi uygulama ve araştırma merkezini kurmak üzere Yükseköğretim kuruluna başvuruda bulunduk. 3-4 aylık değerlendirme sürecinin akabinde de bu ortak merkezin kuruluşu onaylandı” diye konuştu.

Üniversiteler Platformu kuruluyor

Anadolu Üniversite ve Osmangazi Üniversitesiyle birlikte Eskişehir'e katkı sunabilmek için bir üniversiteler platformu oluşturulacağına vurgu yapan Döğeroğlu, "3 üniversite olarak sahip olduğumuz yetkinlikleri bir potada eriterek şehir için ortak alanlarda yürümeyi planlıyoruz. Bu araştırma çalışması başta lisansüstü olmak üzere ortak diploma programları ile olabilir. Diğer taraftan sanayinin, kentin, sektörlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmeyi ve çözüm bekleyen sorunlara da ortak paydada çözüm bulmayı amaçlıyoruz” dedi.

2 Eylül Kampüsünün sosyal imkânları artırılacak

Döğeroğlu, yaptığı açıklamalarda 2 Eylül Kampüsü'nün sosyal imkânlarına da değindi. Kampüs içerisinde yeni kütüphane, kafe ve market alanları oluşturulacağını belirten Döğeroğlu, "Kampüsün hemen girişinde yarım kalmış bir inşaat alanı var. Burada 3 tane büyük kütle inşaatı var, 1-2 sene içerisinde tamamlanmış olacak diye ümit ediyorum. Bina tamamlandığında 10 bin metrekarelik kütüphane binası ve öğrenciler için sosyal imkânların sunulabileceği birtakım donatılar olacak. Fuaye alanıyla birlikte bir kongre ve kültür merkezi ile öğrenci merkezi olacak” diye konuştu.

ESTÜ'de aşılama oranı yüzde 95

Döğeroğlu, açıklamalarında ESTÜ'nün aşılama oranı ve pandemide kat ettiği mesafeye de değindi. ESTÜ'de yüzde 95'in üzerinde aşılanma oranına sahip olduklarını belirten Döğeroğlu, "Güvenlik ve sağlıklı kampüs sertifikasını aldık. Öğrencilerimizde ve çalışanlarda yüzde 95'in üzerinde bir aşılanma oranına ulaştık. Bu oran da bizi güvende hissettiriyor. Zaman içinde daha yüksek seviyelere çıkartmayı hedefliyoruz. Aşı oranı yüksek olsa da kurallara uyma konusunda taviz vermemek gerekiyor." dedi.

Kaynak: eskisehirekspres.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@