alexa

banner912

banner766

Eskişehirlilere 'endişe etmeyin hazırlıklı olun' çağrısı

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, mevsimsel grip ve Covid-19 hastalığı hakkında açıklamalarda bulunarak, "Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulduğu takdirde hem Covid-19 hem de mevsimsel grip hastalığından korunmuş oluruz. Endişe etmekten ziyade tedbirli ve hazırlıklı olalım" çağrısında bulundu.

Gündem 06.10.2020, 13:07 09.10.2020, 23:22 ABONE OL: google news
Eskişehirlilere 'endişe etmeyin hazırlıklı olun' çağrısı

Müdür Bilge, "İnfluenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Mevsimsel gripten her yıl birçok vatandaşımız etkilenmekte, sosyal hayatından ve işinden geri kalmaktadır. Grip ve Covid-19 hastalığının bulaşma yolları ve semptomları benzerdir. Mevsimsel grip, aşısı ve ilacı olan bir hastalıktır. Covid-19 salgınıyla birlikte her iki enfeksiyonun ayrımı da zorlaşacaktır. Her iki hastalığında semptomları benzer olmasına rağmen korunma yolları aynıdır. Grip hastalarında; göğüs ağrısı ve nefes darlığı oluştuğunda ilk olarak koronavirüsenfeksiyonu akla gelmelidir. Ayrıca koku, tat duyu bozukluğu veya kaybı da Covid-19'a özgüdür. Mevsimsel gribe; kalp hastalığı, astım, şeker hastalığı, kronik bronşit gibi rahatsızlığı olanların daha duyarlı oldukları ve bu kişilerde yoğun bakım yatışı gerektirecek kadar ağır seyredebileceği unutulmamalıdır. Gebelerde bağışıklık sistemindeki değişimler nedeniyle grip ağır seyredebilir, dikkatli olunmalıdır. Kronik hastalığı olanlar ve gebeler kalabalık ortamlardan kaçınmalı, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıdır" dedi. 

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge "Yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Covid-19 hastalığına sebep olur. Covid-19 hastalığı esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaştığını söyleyerek, Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Başağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, aşırı halsizlik, yeni ortaya çıkan koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal gibi belirtiler de görülebilmektedir. Hastalık asemptomatik geçirilebilmekle birlikte, ciddi vakalarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu ve hatta ölüm gelişebilmektedir. Bu hastalıkta da kronik hastalığı olanlar ve gebelerde ağır seyretmektedir" diye konuştu. 

Müdür Bilge "Covid-19 ve grip bulaşma riskini azaltmak için ise; el hijyenine önem verilmeli, eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalı, eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı, öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı,mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içi kullanılmalı, hasta insanların yoğun olduğu ortamlara girmekten kaçınılmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı, burnu ve ağzı içine alacak şekilde maske takılmalı, 1.5 metrelik sosyal mesafeye dikkat edilmeli, Grip ve Covid-19 hastalığından korunmak için en önemli silahlarımız olan maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulduğu takdirde hem Covid-19 hem de mevsimsel grip hastalığından korunmuş oluruz. Endişe etmekten ziyade tedbirli ve hazırlıklı olalım" uyarılarında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@