alexa

banner766

ESTÜ'deki o açıklamaya sert tepki: Siyasetçilerin gölgesine saklanmayı bırakın

Türk Eğitim Sen Eskişehir-Bilecik 2 Nolu Şube Başkanı Gürol Yer, 14 Ocak günü yetkili sendika olarak faaliyette bulundukları Eskişehir Teknik Üniversitesinde, Eğitim Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube Başkanı tarafından şubelerine ve şube başkanlarına yönelik yakışıksız ithamlarda bulunulduğunu söyledi.

Gündem 18.01.2021, 14:34 ABONE OL: google news
ESTÜ'deki o açıklamaya sert tepki: Siyasetçilerin gölgesine saklanmayı bırakın

Yaşanan gelişmeyi anlatan Yer "İlgili sendika şubesi müflis tüccar durumunda olup ellerinde sendikacılık yapacak kurum kalmamış ve davranış bozuklukları gösteren geçmişi, sicili bozuk bir yapıdır. Genel anlamda kamu çalışanlarını toplu sözleşme masasında satmalarının ve 2021 yılında alınan memur maaş zamlarının her ortamda konuşulduğu ve sık sık hatırlarının sorulmasının verdiği ruhi sıkıntılarından dolayı ne yaptıklarını bilmez durumdadırlar. Yaptıkları basın açıklamasındaki konu ve gelişmeler le  ilgili yetkili olduğumuz 4 üniversitede ekim 2020 yılında yapılan yasal toplantılar olan kurum idari kurul toplantılarında muhatap üniversite üst yönetimlerine ilk elden iletilmiş ve liyakata dayalı yükselmenin elzem önemi belirtilerek bu yönde hareket talep edilmiştir. Şahsi, kişisel hesap ve talepler için sendikaların kullanılması izani ve vicdani durumdur. Bizim bu düşüncemizin tam aksini savunan ve uygulayan sözde sendika özde makam, mevki pazarlamacısı olan sözde sendikacılar basın açıklamasına muhatap üniversitede istediğini yaptıramamanın bir anlamda intikamını almak için üniversitenin adını ve basını kullanmaktan çekinmemektedir" dedi.

"Bu ihanet değil midir?"

Yer, "Biz bu bağlamda kendilerinden şehrimizde bulunan tüm üniversitelerde usül dışı olup bizim her mecrada itirazımızı, mücadelesini sürdürdüğümüz, kendileriyle bağlantılı atamalara tepki verebilecekler mi sormak istiyoruz. Anadolu Üniversitesinde kurum dışı atananlara sosyal medyadan çok marifetmiş gibi "Kardeşim atandı" diyerek ilan etmek kendi kurumunda senin üyen olup hak sahibi olanlara ihanet deği lmidir? Üst yöneticilere yapışma, yanlama, beraber pastalar kesme, düğünlerde görüntü verme gibi çok özel yetenekler sahibi olan, ancak yönetim değiştikten sonrada arkalarından konuşmakta sınır tanımayan bu yapı bilimsel anlamda incelenmesi gereken bir vakadır. Tavsiyemiz bizim şerefli sendikamıza ve mücadelemize dil uzatacağına üst yönetimlerin yolunu gözlemeyi, odaların önünde fırsat kollamayı, siyasetçilerin gölgesine saklanmayı bırakıp adam gibi sendikacılık yapmalarıdır. Biliyorsunuz "Lafa bakarım laf mı diye birde söyleyene bakarım adam mı diye" algısı üzerine yapıştı mı gevşer gidersin bir daha da ayar tutmazsın. Çok hak hukuk tarafındalar ise yetkili sendika oldukları dönemde yapılan Anadolu Üniversitesi banka maaş promosyon ihalesinde yine sessizliğe gömülerek, üniversitenin mali büyüklüğü, çalışan sayısının çokluğunun karşılığında sendikal mücadeleyle alınabilecek rakamı değilde verileni kabul ederek tüm çalışanların mali kaybına sebep olduklarını düşündüler mi acaba" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:53
Yatsı 20:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@