alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Güvenli kentler için daha çok eşitlik

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğinin yürütücüsü olduğu, Eskişehir Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği ile Karadeniz İlleri Kadın Platformunun paydaş olduğu CEID İzler Hibe Programı tarafından da desteklenen "Güvenli Kentler İçin Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme Projesi” kapsamında Eskişehir'de ' Yerel Yönetimler ve STK'lar İçin "Kentsel Haklar ve Hizmetler alanında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu eğitim düzenlendi.

Gündem 07.12.2021, 18:11 07.12.2021, 18:14 ABONE OL: google news
Güvenli kentler için daha çok eşitlik

Güvenli Kentler İçin Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme Projesi kapsamında Arus Otel'de düzenlenen eğitimlere Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi çatısı altında bulunan ve kadının güçlenmesi alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşları, Akademik Meslek Odaları ve Belediye temsilcileri katıldı. Amacı kentsel haklar ve hizmetlerin toplumsal cinsiyete duyarlı bir biçimde planlamasına ve izlenmesine katkı vermek olan proje, Eskişehir'in de dahil olduğu 7 ilde uygulanıyor.

Çalışma hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Mustafa Kınık "Bu çalışma ile yerel yönetimlerin plan ve programlarına, başta kadınlar olmak üzere farklı ihtiyaç sahibi grupların dahil edilmeleri için ana akımlaştırma kavramını ele aldıklarını söyledi. Eğitime katılan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ise; Eskişehir Kent Konseyi olarak bu çalışmada yer almaktan dolayı mutlu olduklarını, kadın odaklı çalışmaların her zaman öncelikleri arasında olduğunu ve bu şehrin kadın dostu kent olarak kalması için çalışmalarımıza devam ediyoruz diye ifade etti. Toplantıya katılan Kent Konseyleri Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu ise "Eskişehir Kent Konseyi olarak katılımcılığa çok önem verdiklerini ve yerelde kadın örgütlenmesinin çok güçlü olduğunu, bu nedenle Eskişehir Kent Konseyinin önemli bir parçasını da ildeki kadın örgütlenmesinin oluşturduğunu söyledi. Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zuhal Şen de toplantıda söz alarak "Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğini Eskişehir'de ağırlamaktan çok mutlu olduklarını, kadının güçlenmesi alanında yapılacak her türlü çalışmada gönüllü olarak yer aldıklarını, bu çalışmadan da karşılıklı öğrenilecek çok şey olduğunu” söyledi. Dr. Zerrin Alataş tarafından verilen Toplumsal cinsiyet ana akımlaştırma, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme, hak temelli izleme ve kentsel haklar ve hizmetler alanında toplumsal cinsiyete dayalı norm ve standartları konularının işlendiği eğitim katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle sona erecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@