alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Kabukcuoğlu: Superman bile olsa yetiştiremez

Sağlık Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu "2020'de kişi başına muayene OECD'de 6,8; Türkiye'de 9,8'dir. Vatandaş her fırsatta hekime koşuyor, hastane hastane geziyor, Hükûmet de buna seyirci kalıyor, sonra da beş dakikada 1 muayene randevusu veriliyor. Bu kadar hızlı muayeneyi Superman bile yetiştiremez" dedi.

Gündem 26.11.2021, 11:31 26.11.2021, 11:42 ABONE OL: google news
Kabukcuoğlu: Superman bile olsa yetiştiremez

Pandemide sağlık ordusunun cansiperane mücadele verdiğini söyleyen Kabukcuoğlu "On binlerce sağlık personeli Covid-19 nedeniyle hasta oldu, 508 sağlık personeli hayatını kaybetti. Bunların hepsi fiilî olarak görev şehididir. Yürütmenin bu vefatları, şehit olarak kabul etmemesi bu gerçeği değiştirmez. Covid-19 hastalığına yakalanan sağlık personelinin meslek hastası sayılması istenmiş, Sağlık Bakanlığı kabul etmemiştir. Sağlıkta başarı, sistemin değil personelindir." dedi.

"Bu kadar hızlı muayeneyi Superman olsa yetiştiremez" 

Aile hekimleri 2019 yılında toplam hekim sayısının yüzde 16'sını temsil ederlerken toplam poliklinik hizmetlerinin yüzde 34'ünü gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kabukcuoğlu "Aile hekimlerinin maruz kaldıkları şiddet sağlık müdürlerince görmezlikten gelinmekte veya personel failiyle uzlaşmaya zorlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı, bu fedakâr sağlık çalışanlarını şiddetten koruyacak tedbirleri almalı, personelinin hakkını sonuna kadar savunmalıdır. 2020'de kişi başına muayene OECD'de 6,8; Türkiye'de 9,8'dir. Vatandaş her fırsatta hekime koşuyor, hastane hastane geziyor, Hükûmet de buna seyirci kalıyor, sonra da beş dakikada 1 muayene randevusu veriliyor. Bu kadar hızlı muayeneyi Superman bile yetiştiremez." dedi.

"Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyabiliyor muyuz?" 

Şehir hastanelerinin, bulundukları lokasyon gereği kilometrelerce yol gidilmesine neden olan, böylece şehirlerin başına trafik sorunu yaratan, hasta için de ulaşım sorunu yaratan, israfa yol açan, ülke kaynaklarını sömüren verimsiz yapılar olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Kabukcuoğlu "Şimdiye kadar, 17.500 yataklı 13 şehir hastanesi yapılmış olup buna mukabil Sağlık Bakanlığının 2022 bütçesinin yüzde 14'ünün buraya gideceği hesap edilmektedir, oysaki hastaların sadece yüzde 4'ü bu hastanelerden yararlanmaktadır. Şehir hastanelerinin maliyeti yatak başına 238 ile 581 bin dolar arasındayken, devlet hastanelerinin maliyeti yatak başına 28 bin ile 105 bin dolar arasında değişmektedir. Özellikle şehir hastaneleri ile devlet hastanelerinin maliyet bakımından bariz farklılıkları vardır. Devlet hastanelerine yapıldığında bir yatağın maliyeti şehir hastanelerinin üçte 1'i, dörtte 1'i, beşte 1'i fiyatına mal oluyor. Bakanlığın yaptırdığı hastaneler, yoksa daha mı çürük? Sayın Bakan, Bu rakamlara ne diyorsunuz? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruya biliyor muyuz?" diye sordu.

"Ankara, taşranın sesine kulak vermelidir" 

Kabukcuoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Ankara, taşranın sesine kulak vermelidir. 18 köye merkezlik yapan Eskişehir Kırka'da nöbetçi sağlık personeli kalmamaktadır. Derviş Yunus'un türbesinin bulunduğu Yunus Emre, merkez ve 4 köye hitap etmektedir. Köylüler diyorlar ki: "Bir hemşire, bir ebe, bir sağlık memuru, kim olursa olsun, günde gelsin, belli bir saat kalsın, enjeksiyonumuzu yapsın, tansiyonumuza baksın, bir şikâyetimiz olursa dinlensin". Sivrihisar ve Çifteler ilçelerimiz, ana branş hekim eksikliğinin tamamlanmasını beklemektedirler. Vatandaşlarımız için diğer branşlar için ise yine periyodik, haftanın belli bir gününde, bir doktor gelsin, göz olur, kulak burun boğaz olur, hangi branş olacaksa gelir, muayenesini yapar, gider ve bu onlara büyük kolaylık sağlayacaktır. SMA'lı ailelerin acılarına son verilmesi, bu yavrularımızın tedavisi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu hastaları devlet sahiplenmelidir."

Kaynak: eskisehirekspres.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:43
Akşam 18:05
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@