alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Karapınar gece kondu önleme projesi meclisten geçti

Odunpazarı Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi. 17 gündem maddesi ile toplanan meclis, ilk 15 maddeyi komisyonlardan geldiği şekilde oy birliği ile onayladı. Öte yandan gündeme Karapınar Gece Kondu Önleme Bölgesi 2.etap projesi geldi.

Gündem 06.12.2021, 19:12 06.12.2021, 19:20 ABONE OL: google news
Karapınar gece kondu önleme projesi meclisten geçti

Odunpazarı Belediyesi Etüt Proje Müdürü Emel Akdemir Mut proje ile ilgili tanıtıcı bir sunum yapıldı. Ardından ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi.

Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi ile ilgili konuşan Başkan Kurt, "TOKİ burayı yapmayacaksa bize devretmesi gerekiyor. Hemşerilerimizle beraber ortak bir çalışmayla buradaki sorunu çözecek yetenekteyiz ve güçteyiz. Önümüzdeki süreci izleyelim, görelim” dedi.

"Karapınar 2. Etap'ta mahkemenin tartışmaları sonucuna bizim yetkili olduğumuza sonunda mahkeme karar verdi” diyen Kurt, "Şu an yetki Odunpazarı Belediyesi'ndedir. Karapınar 2. Etap'ın sanki 7 yıldır sorunmuş gibi vurgulanması yanlış. Burası 11 yıldır sorun. 2011 yılında Gecekondu Önleme Bölgesi ilan edilmiş. Hiçbir işlem yapılmamış 2. Etap ile ilgili. Biz göreve gelinceye kadar TOKİ ile Odunpazarı Belediyesi'nin yapmış olduğu bir şey yok. Bizim hiçbir kusurumuz yok. Yedi yıldır bizim dönemde gecikmesinin sebebi TOKİ'dir. Sanki Kazım Kurt TOKİ buraya sokmam deyince TOKİ korktu gelmedi. Gecekondu Önleme Bölgesi ilan ederken Kazım Kurt'a soruyor mu? Belediyeye soruyor mu? Emek bölgesinde Kiraz çiçeği bölgesinde de 250 hektar alanı gecekondu bölgesi ilan etti geçti. TOKİ kendi yetkisini kullanır. Gecekondu önleme bölgesi ilan eder. Ama o yetki ile Odunpazarı Belediyesi'nin imardaki haklarımı kullanmasını engellerse böyle kilitler. Bu konuya TOKİ bir dava açarsa mahkeme ne karar verir bilemem. Dolayısıyla herhangi bir sebeple bozdu. Kim kar eder bundan? Vatandaş kar etmez. 2. Etap ile ilgili yapılaşmanın doğruluğuna oy verdiniz mi? Evet. Bir yanlış varsa muhalefet şerhini koyun. Ama oy birliği ile geçti. Meclis üyeleri, evet burası 2. Etap için uygun bir yerdir dediği yere TOKİ neden itiraz eder? Etmemeli. Biz oradaki imarı gerçekleştiririz. İnsanları uzlaştırırız ve oranın dönüşümünü sağlarız. Ben sizden bu hassasiyeti göstermenizi isterim. Biz burada bir hamle yapılmasını istiyoruz. Karapınar 2. Etap Projesi İmar Planı hepimizin oyuyla geçti. Bunun bütün Eskişehir tarafından bilinmesini istiyorum. Oybirliği ile geçen büyük kararlardan biridir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:08
Öğle 13:14
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@