alexa

banner766

Köylülerden 'İhaleyi iptal edin' çağrısı

Eskişehir'de Bahçeçik Köyü sakinleri Alpu Ovası’na kurulmak istenen termik santral ihalesi için son teklif verme süresi olan 27 Haziran’ı işaret ederek, “Kömürlü termik santral istemediğimizi bir kez daha haykırıyoruz, ihalenin iptal edilmesini istiyoruz” dediler.

Gündem 25.06.2019, 13:48 ABONE OL: google news
Köylülerden 'İhaleyi iptal edin' çağrısı

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu adına açıklama yapan Köy sakinlerinden Zatiye İnan, “Tüm yargı kararlarına rağmen bölgemizde yerel seçimden sonra başlatılan ve içeriği bilinmeyen sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak büyük bir kaygı duyuyoruz. Eskişehir halkının bilgisi dışında insafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girilmekte, tarım topraklarımız pervasızca delik deşik edilmektedir. Bölge adeta köstebek yuvasına dönmüştür. Toprak yüzlerce metre delinerek gelecekte onarılması imkansız bir çevre cinayeti işlenmektedir” dedi.

"Bu iş bitti dediniz": Seçim öncesi Alpu Ovası ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını istediklerini ifade eden İnan, “Bizler Alpu Ovası’nda yapılması planlanan termik santral ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Seçim öncesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanı, verimli Alpu Ovası’nın koruma altına alındığını beyan etmişken, bütün bu gelişmeler ne anlama gelmektedir? AKP milletvekilinin termik santral ile ilgili bir soruya karşılık ifade ettiği, ‘Bu iş bitti’ sözünün arkasında durmasını ve konunun takipçisi olmasını bekliyoruz. Eskişehir Çevre Yaşam Platformu olarak yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.  Kıymetli ovamızda ve kıymetli şehrimizde kömürlü termik santral istemediğimizi Alpu ilçemizden bir kez daha haykırıyoruz. Kömürlü termik santra projelerini finanse eden kuruluşlara da sesleniyoruz. Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin” diye konuştu. 

Köylülerin açıklamasına Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ve Kent Konseyi ile ÇYDD Başkanı Sevgi Akmen de destek verdi. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2021
İmsak 06:09
Güneş 07:32
Öğle 13:16
İkindi 16:20
Akşam 18:51
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@