alexa

banner920

banner924

banner926

banner927

banner912

banner921

banner923

banner925

banner766

Madene karşı direnen Bozüyüklülere Eskişehir'den destek

Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Muratdere köyünde işletilen bakır-molidren maden tesisinin kapasite artırımına ve yeni tesisler yapılmasına ilişkin yürütülen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) kapsamında halkın katılım toplantısı gerçekleştirildi. Eskişehir’in sınırında yer alan Muratdere Mahallesi’nde yapılması planlanan projeye bölge halkı tepki gösterirken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Eskişehir Çevre Derneği üyeleri Muratdere’ye giderek bölge halkına destek verdi. Çakırözer, “Bu bölgeler hepimizin ortak yaşam alanı. Toprağını havasını, suyunu hep birlikte koruyacağız. Madenciliğe karşı değiliz ama havamızı, toprağımızı, suyumuzu elimizden alan madenciliğe karşıyız. Eskişehir’de de, Bilecik’te de, Kütahya’da da, Kazdağları’nda da karşıyız. Eskişehir’in, Kütahya’nın, Bozüyük’ün sesine kulak verilsin” dedi.

Gündem 19.03.2021, 16:17 20.03.2021, 14:31 ABONE OL: google news
Madene karşı direnen Bozüyüklülere Eskişehir'den destek

Bilecik’in Bozüyük ilçesi Murat köyü mevkiinde işletilen bakır-molidren maden tesisinin kapasite artırımına ve yeni tesisler yapılmasına ilişkin yürütülen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) kapsamında halkın katılım toplantısı gerçekleştirildi.  Proje kapsamında 36 bin ağacın kesilmesi, günde 500 ton su kullanılması planlanırken, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği üyeleri Muratdere’de projeye karşı çıkan bölge halkına destek verdi. 

SİYASİLER, STK’LAR DESTEK VERDİ

Köy meydanında gerçekleşen toplantıya, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütleri katıldı. Bölge halkı Muratdere Madenciliğin yapacağı çalışmalara ilişkin görüş belirtirken, Milletvekili Tüzün, Bilecik iline gelecek olan yatırıma karşı olmadıklarını belirtirek madencilik faaliyetine ilişkin hukuki, siyasi ve toplumsal boyutlara dikkat çekti. 

DOĞAYA, İNSANA ZARAR VEREN MADENCİLİĞE KARŞIYIZ

Toplantıya katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bölgede planlanan projenin Eskişehir'i de ilgilendirdiğine dikkat çekerek, madenciliğe karşı olmadıklarını ancak çevreye, doğaya, insan sağlığına zarar verecek her türlü projeye karşı olduklarını söyledi. Çakırözer, “Bu bölgeler hepimizin ortak yaşam alanı. Toprağını, havasını, suyunu hep birlikte korumalıyız. Madenciliğe karşı değiliz ama havamızı, toprağımızı, suyumuzu elimizden alan madenciliğe karşıyız. Eskişehir’de de, Bilecik’te de, Kütahya’da da, Kazdağları’nda da, Artvin’de de karşıyız. Eskişehir’in, Kütahya’nın, Bozüyük’ün tüm Anadolu’nun sesine kulak verilsin. Bizler Muratdere halkı ile tam dayanışma içindeyiz” dedi.

BÖLGE HALKININ YANINDAYIZ

Bölge halkına destek veren Dernek Başkanı Sadık Yurtman ise, “Muratdere projesi bizi de ilgilendiriyor. Maden arama projesiyle birlikte binlerce ağaç yok olacak. Bölgenin içme suyu kaynakları yok edilecek. Bölge halkı zehir solumaya mahkum edilecek. Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak projeye karşı çıkan bölge halkının yanında ve destekçisiyiz” dedi. 


 

Yorumlar (1)
Kaymazlı 1 ay önce
Bozüyük Madeninin siyanür çukuru bile hazır. Sivrihisar Kaymaz'a çok büyük siyanür göletleri yapılıyor. Eskişehir kanser üstü oldu.
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@