alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Milletvekili Günay: Tüm dünya izledi, yaralar hale taze

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Lund Üniversitesi ve Balkanlarda Adalet, İnsan Hakları, Kültür ve İşbirliği Derneği'nin düzenlediği ‘'Belene Ada'sından Sesler: Avrupada son toplama kampı'' isimli etkinlikte konuştu.

Gündem 10.12.2021, 14:56 10.12.2021, 15:00 ABONE OL: google news
Milletvekili Günay: Tüm dünya izledi, yaralar hale taze

Prof. Dr. Günay, ‘'Bulgaristan'da Tuna Nehri üzerinde bulunan Belene Adası, bugün soyları, inançları nedeniyle soykırıma uğrayan ve insan hakları konusunda tarihte kara bir leke olan, 1989 Yılına kadar hüküm süren komünist rejimin zulmünün en belirgin simgesi olmuştur. Kampta, 1987'da kapatılana kadar 23 binen fazla kişi tutulmuştur. Bugün burada bu zulmün tanığı olmuş ve babalarının nasıl işkence gördüğünü yaşamış soydaşlarımız var. Bu olaylar yaşanırken tüm dünya adeta izledi. Avrupa sanki hiç yaşanmamış gibi suskun. Bugün bu yaraların kapanmadığını tam tersi oldukça taze olduklarını net bir şekilde görüyor ve hissediyoruz. Bugün hala mağdurlar için medikal, psikolojik ve hukuki hiç bir hak ve destek yok. Bu konuda en üst kurum olan AİHM'in de herhangi bir karar alınmamış olması oldukça üzücü ve kabul edilemez.'' Şeklinde konuştu.

"Farkındalık artırılmalı"

Prof. Dr. Günay Belene'nin simgesi olduğu bu soykırım ile alakalı farkındalık çalışmaları yapılması gerektiğinin altını çizerken, ‘'Bu konu ile alakalı bir strateji belirlenmeli ve bu doğrultuda farkındalık çalışmaları yapılmalı. Bu tarz olayların tekrar etmemesi, akıllardan bile geçirilmemesi için bu konunun özelinde bu çalışmaların yapılması şart. Eskişehir'de de Bulgaristan'dan göç eden soydaşlarımız ve hemşerilerimiz var, aralarında bu soykırıma tanık olanlar var. Bunun uluslararası kamuoyunda duyurmak ve geçmişle yüzleşilmesini sağlamak, yaraların sarılmasına olanak tanımak için bunu yapmalıyız. Avrupa Konseyi'nde bizler de üzerimize düşeni yapacağız.' Şeklinde konuştu.

"Avrupa Parlamenter Meclisi'nde elimden geleni yapacağım" 

Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi de olan Prof. Dr. Emine Nur Günay, ‘'Ben bu konu ile ilgili görevim dahilinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yapılacak her türlü çalışma için elimden geleni yapacağım. Uluslararası kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi için çalışılmalı. Bu, tarihin bizlere yüklediği bir sorumluluk.'' şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: eskisehirekspres.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:08
Öğle 13:14
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@