alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Muharrem İnce'den Eskişehir'de dikkat çeken açıklamalar

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce bir dizi ziyaret için Eskişehir'e geldi. Eskişehir programında ilk olarak Tasigo Otel'de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıkan Genel Başkan Muharrem İnce'nin hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Gündem 15.12.2021, 15:57 15.12.2021, 16:01 ABONE OL: google news
Muharrem İnce'den Eskişehir'de dikkat çeken açıklamalar

Son 3 ay içerisinde bir büyük piyasa karmaşası yaşandığını ifade eden İnce şöyle konuştu;

"Cumhuriyet tarihinde görmediğimiz kadar bir büyük karmaşa var. Diyebilirsiniz ki Türkiye çok büyük krizler gördü. Doğrudur. Güney Kore'de kriz olur, Kuzey Kore'de hiç kriz olmaz. Aslında orada da olur da Kuzey Kore'de kriz yazılmaz. Meksika'da hiç kriz olmaz ama Amerika'da kriz olur. Yan yana komşular. Türkiye'de de artık Kuzey Kore'ye benzer olduğu için kriz olsa da yazılamıyor. Faiz sebep, enflasyon sonuç. Sayın Erdoğan'ın yıllardır söylediği bir saçma iktisat teorisi var. Dünyada hiçbir iktisatçının kabul etmediği, dünyada hiçbir modern, çağdaş ülkede kabul görmeyen bu faiz sebep, enflasyon sonuç. Merkez Bankası tabela faizlerini talimatla indiriyor. Merkez Bankası Başkanına hitap ederken, ‘Merkez Bankası Başkanım' diye hitap ediyor. O ‘m' harfinin bağımsız olması gereken kurumun başkanına başkanım diye sanki Eskişehir Tepebaşı Belediye başkanına hitap eder gibi hitap etmesi bize milyar dolarlara mal oluyor. Eylül'den bu yana bir şeyler deniyorlar. Saçma bir iktisat teorileri var. Bilimsel olmayan bir iktisat teorileri var. Ama Eylül ayından bu yana talimatla Merkez Bankasının tabela faizlerini düşürtmelerine rağmen, faiz Eylül ortalarından bu yana 6 puan arttı. Kur yüzde 50'nin üzerinde yüzde 60 arttı. Ortada bir güven yok, bir öngörü yok, geleceğe dair somut bir veri yok. 3 kez denediği ve sonuç alamadığı şeyi ısrarla denemeye devam ediyor. Akıllı insanlar da hata yapabilir. Ama akıllı insanlar aynı hatayı 3 kez yapmazlar. Yanlış yaptıklarını biliyorlar. Fakat ego, kibir o kadar benliklerini sarmış ki o egolarından dolayı, o kibirlerinden dolayı yanlış yaptıklarını da söyleyemiyorlar. Şimdi kıvırmanın yollarını arıyorlar. Çin modeli diyorlar, ekonomik Kurtuluş Savaşı diyorlar. Aslında verdikleri savaş doğru bir savaş var koltuk savaşı veriyorlar. Dolar 20 yılda 10 kar arttı. 20 yıl önce iktidara geldiler ve dolar 10 kat arttı. Son 4 yılda dolar 4 kat arttı, son 1 yılda dolar 2 kat arttı. Ekonominin kitabını yazdığını söylüyordu, ekonomik çöküşün kitabını yazmış. Kitap yazmayı deneyeceğine keşke kitap okumayı deneseydin memleket bu hale gelmezdi. Kendisine ekonomist denmesinde bir sakınca görmüyorum. Erdoğan kendisini tanıtırken ekonomist olarak tanıtıyor. Bunda bir sakınca görmüyorum da kendisini ekonomist görmesinde sakınca görüyorum”

"Bu kafa yanlış bir kafa" 

"Gündem de olağanüstü hal konuşuluyor” diye Muharrem İnce, "Memleketi 19 yılın sonunda duvara toslattılar. Şimdi olağanüstü hali konuşuyorlar. Onlara tavsiyem, olağanüstü hali konuşacağınıza olağanüstü tasarrufu konuşun, olağanüstü liyakati konuşun, olağanüstü ciddiyeti konuşun, olağanüstü bilimi konuşun, olağanüstü hukuku konuşun. Bunlar olursa memleket düzlüğe çıkar. Ekonomi bir bilimdir bilim. Siz inançlarınızla teolojik sözcüklerle ekonomiyi yönetmeye kalkarsanız dünyanın bir başka yerinde bulursunuz kendinizi. 3,5 yılda 3 bakan 4 Merkez Bankası başkanını değiştirirsen asıl değişmesi gereken sensin bunu anlaman lazım. Hatırlayın damat gittiğinde ortada 1 ay bakan yoktu, hiç kimse yoktu. Sadece dolar gitmişti dolar 1 TL düşmüştü. İddia ediyorum, Erdoğan giderse dolar 5 lira düşer. Erdoğan bu kafayla giderse dolar 8-10 lira olur demiştim, bana gülmüşlerdi o zaman. Bundan 3-4 ay önce bu kafayla giderse 15 lira olur demiştim. Şimdi tekrar söylüyorum bu kafayla giderlerse 20 lira olur, 25 lira olur. Bu kafa yanlış bir kafa, bilimden uzak bir kafa. Ekonomi teolojik sözlerle açıklanacak bir bilim değildir. Bir uzmanlık işidir, bir liyakat işidir” ifadelerini kullandıç

"Genel başkanlar aday olmalı" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olacağına yönelik soruyu da yanıtlayan İnce, şunları söyledi:

"Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması gerekir. Doğrusu odur. Ben Muharrem İnce olarak ve Memleket Partisi olarak biz ilkeli siyaseti savunuyoruz. Dün ne diyorsak bugün o. Genel başkanlar aday olmalı. Yani genel başkan aday olmuyorsa problem vardır. Bizim partimizde Muharrem İnce aday adayıdır. Biz de diktatörlük olmadığı için, biz de tek adamlık olmadığı için biz sandığı koyacağız partimizin üyelerine, he Muharrem İnce sen aday olacak mısın? diye soruyorsanız evet olacağım. Ben olacağım ama başka bir arkadaşım daha olabilir. Onunla sandıkta yarışacağız. Delegeler oy kullanmayacak, üyeler oy kullanacak, herkes sandığa gidecek, sandıktan kim seçilirse, bugün için büyük ihtimal ben seçilirim, öyle görünüyor ama değişir, yarın başka bir şey olur. Yarın başka bir şey olur. Evet, Memleket Partisi bu şekilde belirleyecek adayını. Genel başkanı aday olacak, başkalarıyla da yarışacak, sandıktan kim çıkarsa. Yani hiçbir şartta bir partinin genel başkanının Cumhurbaşkanı adaylığından geri durmaması lazım çünkü sistem ortada. Ülkeyi yöneteceksen, Cumhurbaşkanı yönetecek, Başbakanlık makamı yok şimdilik, olmayan makama da aday olunmaz. İkinci tura hangisi kalırsa hangisini desteklersin? Ya neden biz kalmıyoruz, onlar kalıyor. Tabi ki bu iktidardan kurtulmak istiyoruz ama bizi de bir kalemde eledin attın. İkisini ikinci tura bıraktın. Birinci turda biz neden almayalım? Ya da ikinci tura biz neden kalmayalım? "

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@