alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

"Sağlık çalışanlarının mesleki onurları zedelendi"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın beyin göçünü engellemek amacıyla yapılan çalışma doğrultusunda hekimlere verilmesi düşünülen 2500-5000 TL zam açıklamasına tepki gösteren Eskişehir Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Nurcan Öcal ve yönetim kurulu üyesi Zübeyde Sarıipek "Koca bir sağlık ekibi yine ayrıştırılmış, koca bir ekibin diğer üyelerinin unutulması ile hezimete dönmüş, sağlık çalışanlarının mesleki onurları zedelenmiştir" dedi. Açıklamada sağlık çalışanlarının taleplerine de yer verildi.

Gündem 05.12.2021, 13:55 05.12.2021, 14:01 ABONE OL: google news
"Sağlık çalışanlarının mesleki onurları zedelendi"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Pandemi döneminde hastaların dahi korkarak geçtiği hastane koridorlarında gecesini gündüzüne katan; evlerini, ailesini, sağlığını, dinlenmeyi ve hatta uyumayı unutan, halkının sağlığı için can siperane çalışarak kimine nefes, kimine kalp olan hekimi, hemşiresi, ebesi, anestezi teknisyeni, röntgen teknisyeni, laborantı, att si, paramediği, eczacısı ve tüm teknik ekibiyle hastaneleri evi bilip çalışan tüm arkadaşlarımız... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın beyin göçünü engellemek amacıyla yapılan çalışma doğrultusunda hekimlere verilmesi düşünülen 2500-5000 TL zam açıklaması neticesinde koca bir sağlık ekibi yine ayrıştırılmış, koca bir ekibin diğer üyelerinin unutulması ile hezimete dönmüş, sağlık çalışanlarının mesleki onurları zedelenmiştir. Enflasyon karşısında Eriyen maaş, ağır vergi yükü, personel sayısındaki yetersizlik sebebiyle hastalık halinde dahi işe devam etmek zorunda olma, yapılan liyakatsız seçimler sonucu yaşanan mobbingler ve daha niceleri de çabası...

Tüm sağlık çalışanlarının enflasyon ve zamlarla yoksulluk sınırının altında kaldığı, alınan zamların vergilere yenik düştüğü, evlerini geçindirmekte zorluk çektiği aşikardır. Mesleğini severek, onuruyla yapan biz sağlık çalışanları bu yüklerin altında artık ezilmek istemiyoruz. iş barışını bozan her türlü durum meslekleri karşı karşıya getirmekten öteye geçmeyecektir. Bizler, birbirinin yerine konulamayacak parçalarla bağlı, güçlü bir ekibiz. Lütfen bizi ayırmayın ayrıştırmayın Bölünürsen yok olursun birleşirsen çok olursun. Bizim şimdi birleşme zamanımız. Ekip bölünürse içsel çatışma ve manevi kayıplar yaşanır. kimse bir diğerinin işini tam olarak yapamaz ve sağlıkta işler hasta aleyhine istenmeyen sonuçlar doğurur. Can emanet alınarak yapılan bir iş hiçbir maddi değerle ölçülemez. Hekimlere yapılan sözde iyileştirmenin geri alınması hepimizi ziyadesiyle üzmüştür. birlik ruhu içinde tüm sağlık çalışanlarının hak ettiği ücret ve özlük haklarının verilmesini istiyoruz. Bakın sendikalar şu an iş bırakma eylemi yapma kararı almıştır. Hangi işi nasıl ne zaman bırakabiliriz. Hiçbir sağlık personeli yoğun bakımda acil servislerde ameliyat başında hiçbir hastasını bırakıp gidemez, gitmez. bu güne kadar yaşanan onca haksızlığa rağmen böyle bir karar alınmamıştır fakat artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Lütfen sağlık personelini vicdanı ile muhasebe yapmak zorunda bırakmayın.

Sağlık çalışanları; maaşlarına en az 2000 TL seyyanen zam, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, verilen 3600 ek gösterge sözünün tutulmasını, vergi oranlarının sabitlenmesini, sözleşmeli sağlık personelinin kadroya geçirilmesini, bozulan iş barışının bir an önce sağlanmasını ve mesleki itibarlarının iadesini, kısacası Tüm sağlık çalışanlarını kapsayan eşit hak ve özlük haklarını istemektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yapmış olduğu açıklama sonrası hekimler ve diğer sağlık çalışanları karşı karşıya getirilmiş olup bu vahim durumun ivedilikle düzeltilmesini temenni ediyoruz" 

Kaynak: eskisehirekspres.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@